15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech, poinformowały o modyfikacji procesów produkcyjnych, a tym samym tymczasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek na COVID-19 do poszczególnych krajów, w tym Polski.
Proces szczepień natychmiast spowolnił.
“Uprzejmie zawiadamiamy, że w związku z brakiem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 z Agencji Rezerw Materiałowych na pierwszą i drugą dawkę szczepienia dla grupy “0” zmuszeni jesteśmy wstrzymać realizację szczepień dla tej grupy. Jednocześnie informujemy, że w związku z brakiem dostaw szczepionek, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie na chwilę obecną nie prowadzi rejestracji i szczepień dla osób również spoza grupy „0” – informuje szpital w Kościerzynie.
Podobne komunikaty pojawiły się także na stronach internetowych także innych pomorskich szpitali, m.in Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku: “Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 18 stycznia w UCK będą szczepione jedynie osoby z grupy “0”, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki i mają określony termin przyjęcia drugiej” – informuje największy szpital na Pomorzu.
Szczepienia personelu medycznego na COVID-19. “Podzielili nas na lepszych i gorszych”
Tymczasem personel medyczny m.in. przychodni wciąż czeka na szczepienia.
– Podzielili nas na lepszych i gorszych. Też pracujemy z pacjentami, jednak to jakby nie miało znaczenia. Za chwilę do kolejki dojdą seniorzy, potem żołnierze i nauczyciele, kiedy przyjdzie kolej na nas? – mówi internista z Pomorza.
Stomatolog z Gdyni.: Nie mamy informacji nawet o przybliżonej dacie szczepienia. Zero informacji, zero szacunku.
Szpitale nie informują o terminach szczepień, bo same nie wiedzą, kogo zaszczepić w pierwszej kolejności.
– Priorytetem są osoby, które już otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, ale kto potem? Młody lekarz z przychodni czy 85-letni senior? Sumienie ma decydować? A telefony z pytaniami urywają się od tygodni – słyszymy w jednym z trójmiejskich szpitali.
O harmonogram szczepień zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia.
“Zgodnie z zapowiedzią Agencji Rezerw Materiałowych, dziś i jutro pula 29 tys. szczepionek firmy Moderna będzie dystrybuowana do szpitali węzłowych dla szczepień grupy „zero”. W pierwszej kolejności będzie podawana druga dawka, a w miarę możliwości wykonywane będą także pierwszorazowe szczepienie osób z grupy zero i pensjonariuszy oraz personelu domów pomocy społecznej. W związku z tym, czas szczepień grupy zero może się wydłużyć. Szczepienia seniorów zaczną się planowo 25 stycznia. Nie zmienią się wyznaczone już terminy szczepienia dla osób powyżej 80 lat – informuje biuro prasowe resortu.
Zmiana w kolejności szczepień
Ministerstwo informuje także, że pierwszy etap szczepień (w jego ramach mają być zaszczepione osoby starsze, nauczyciele, służby mundurowe) zostanie skorygowany.
“Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60. roku życia, w części 1B – osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C – nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych. Kolejność szczepień została wskazana w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów, i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie obejmuje etapy 0 oraz 1. Resort zdrowia podkreślał i podkreśla, że ewentualna weryfikacja etapu nastąpi na etapie późniejszym, w razie pojawienia wniosków wynikających z procesu szczepień na etapie 0 i 1. Wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 m.in. pod kątem listy chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się” – wyjaśniają urzędnicy.
Nie wiadomo jednak, kiedy szczepienia dla poszczególnych podgrup się rozpoczną. Jak informuje w lakonicznym komunikacie Ministerstwo Zdrowia “nieustannie podejmowane są działania mające na celu zaszczepienie jak najszerszej grupy osób w możliwie najkrótszym czasie”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS