Ministerstwo Finansów kończy pracę nad tymi rozwiązaniami, o czym poinformował w rozmowie z DGP Przemysław Koch, pełnomocnik finansów ds. informatyzacji (patrz ramka).
Eksperci cieszą się, że dostrzegł w porę problem z zawiadamianiem. Uważają jednak, że potrzebne są dalej idące zmiany.
Brak kosztu
Planowane nowości mają związek z obowiązującymi od prawie dwóch miesięcy (od 1 września br.) przepisami, które wymagają od przedsiębiorców sprawdzania, czy rachunek dostawcy (usługodawcy) jest w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT, zwanym potocznie białą listą.
Jeżeli przedsiębiorca zapłaci za transakcję wartą więcej niż 15 tys. zł na inne konto niż widniejące w wykazie, to od 1 stycznia 2020 r. nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu, a na dodatek będzie odpowiadał solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego w tym zakresie VAT.
Konsekwencji tych będzie można uniknąć, jeśli nabywca powiadomi urząd skarbowy o przelewie na konto niewidniejące w wykazie.
W nowelizacji z 12 kwietnia 2019 r. (Dz.U. poz. 1018) przewidziano na takie powiadomienie tylko trzy dni. Od razu pojawiły się głosy, że trudno będzie spełnić ten warunek.
Dłuższy termin
Ministerstwo Finansów pracuje już nad zmianami w tym zakresie. Jak powiedział nam Przemysław Koch, z trzech do siedmiu dni ma być wydłużony czas na przesłanie zawiadomień. Wymaga to jednak nowelizacji ustawy o VAT.
– Trzydniowy termin byłby w wielu przypadkach nierealny, jeśli wziąć pod uwagę kalendarz świąt i długich weekendów. Cieszy więc, że ministerstwo dostrzegło problem – komentuje Marcin Madej, doradca podatkowy w NIP-inspektor.pl.
Jego zdaniem jednak nawet 7-dniowy termin będzie zmuszał przedsiębiorców do ciągłego monitorowania przelewów.
zobacz także:
– Dlaczego ministerstwo nie zastosuje tutaj jednego, z góry ustalonego terminu, np. równego terminowi kalkulacji zobowiązania podatkowego w lub PIT? – zastanawia się ekspert. W jego przekonaniu byłoby to znacznie wygodniejsze dla podatników, bo da … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS