Zarówno działające w Gdańsku na Górze Gradowej Hevelianum, jak i mieszczące się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Centrum Nauki Experyment to jedne z tych miejsc, które poprzez zabawę uczą. Świat chemii, fizyki, nauk przyrodniczych, anatomii czy kosmosu staje się ciekawszy i bardziej przystępny. Zarówno dla gości dorosłych, jak i dzieci.
Od kilku ostatnich lat frekwencja w obu miejscach sukcesywnie rosła.
W 2018 roku wystawy oraz wydarzenia stacjonarne płatne i bezpłatne organizowane przez Hevelianum odwiedziło 222 tys. osób, rok później było ich o 22 tys. więcej. Natomiast w biletowanych wydarzeniach organizowanych przez Experyment w 2018 roku wzięło udział ponad 208 tys. osób (w same wakacje było to 78 554 osób), rok później odwiedzających było ponad 225 tysięcy.
Pandemia zatrzymuje frekwencję
Z powodu pandemii w minionym roku odwiedzających było nawet o 60% mniej. Przez wiosnę i jesień obie instytucje były zamknięte, a w okresie letnim mogły działać w reżimie sanitarnym ograniczającym ilość osób.
Hevelianum zdążyło przyjąć 199 tys. odwiedzających, Experyment – ponad 88 tys. Obie instytucje przeformułowały swoją ofertę pod działania online.
– Nasi odbiorcy są w internecie, oglądają nasze filmy na kanale YouTube i na Facebooku. Pod koniec roku uruchomiliśmy również profesjonalne studio wideo, dzięki któremu możemy łączyć się z odbiorcami poprzez komunikatory, prowadzić interaktywne lekcje, pokazy i warsztaty online – mówi Katarzyna Mejna, rzeczniczka Hevelianum.
Znacznie więcej wyświetleń miały publikowane na YouTubie, zwiększyły się też zasięgi instytucji w mediach społecznościowych. Najchętniej oglądanymi materiałami był wykład dr. Wojciecha Glaca pt. „Depresja. Mózg w stresie”, rozmowa z Sebastianem Soberskim o radioteleskopach i wykład prof. Tomasza Szlendaka w ramach konferencji „Edukacja przez relacje”. Jak mówi rzeczniczka zainteresowanie wzbudzają również relacje z remontu Domu Zdrojowego w Brzeźnie.
Nauka online
Podobną tendencję wzrostową zaobserwowało Centrum Nauki Experyment. Instytucja zainaugurowała cykle Zdalny Experyment i Science Cafe Zdalne, w ramach których opublikowano 150 filmów. Obejrzało je ponad 150 tys. odbiorców i służą m.in. przy nauce zdalnej.
– Experyment jesienią 2020 r. rozpoczął nową ofertę zajęć edukacyjnych w wersji online. W zajęciach uczestniczyło ponad 300 uczniów z różnych szkół, które skorzystały z oferty – mówi rzeczniczka instytucji Małgorzata Werchowicz. – W 2020 roku kluczowe wydarzenia Experymentu zostały czasowo przeniesione online – Majówka, Dzień Dziecka, ScienceCom, również w 2021 roku Ferie Zimowe.
Jak deklaruje rzeczniczka Experymentu w tym roku działania online będą kontynuowane.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS