Białostocki Ośrodek Kultury do końca praktycznie miał nadzieję, że ŻUBROFFKA w grudniu się odbędzie – jeszcze pod koniec października ogłoszono listę zakwalifikowanych do pokazów konkursowych filmów. Niestety, ŻUBROFFKĘ trzeba było przełożyć. Organizatorzy postanowili nie organizować jej online, wirtualna wersja wspólnotowego przedsięwzięcia polegającego nie tylko na pokazach filmów, ale też na spotkaniach zabiłaby tylko klimat i charakter festiwalu.
Teraz zdecydowali się jednak na eksperyment, zarówno pod względem formalnym, jak i terminowym – zorganizowanie festiwalu w czerwcu w dwóch wariantach.
ŻUBROFFKA. Temat: Wirus
– Impreza po raz pierwszy odbędzie się w formie hybrydowej, co oznacza zarówno pokazy stacjonarne w kinie, jak i pokazy online – mówi Maciej Rant, kierownik kina Forum. – Tematem przewodnim 15. edycji festiwalu jest WIRUS – czynnik, który wszystko wywrócił do góry nogami i zasadniczo wpłynął na całe życie społeczne. Na naszych oczach zawalił się świat, jaki do tej pory znaliśmy, a my sami zostaliśmy zmuszeni do zmiany stylu życia. I nawet jeżeli doceniliśmy zalety powolniejszej i uważniejszej egzystencji, to po wielu miesiącach ograniczeń zatęskniliśmy za tradycyjnymi, serdecznymi kontaktami międzyludzkimi… Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja naszego festiwalu nam to umożliwi i spełni się nasze przesłanie: bądźmy razem, bo tylko razem jesteśmy silniejsi.
Do stworzenia graficznego projektu, który najlepiej oddałby dylematy organizatorów i nurtujące wszystkich pytania, organizatorzy zaprosili czesko-słowackiego animatora Davida Štumpfa. Już tradycyjnie identyfikację wizualną, tym razem opartą na wykreowanych przez Davida projektach, stworzyła graficzka Izabela Sroka.
Trailer 15. edycji festiwalu ŻUBROFFKA
Film. Widzowie zobaczą 126 konkursowych produkcji
Do konkursu 15. edycji napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, bo aż 3,5 tys. krótkich metraży z całego świata. Z całym tym filmowym ogromem zmierzyli się festiwalowi selekcjonerzy, obejrzeli wszystkie nadesłane filmy i wybrali do konkursowych pokazów białostockiego festiwalu 126 produkcji.
Tyle, zważywszy na możliwości festiwalu, organizatorzy są w stanie pokazać w ośmiu konkursach. Wybrali więc najlepsze z nadesłanych materiałów. Nadesłane filmy to cały świat w pigułce – przyszły do Białegostoku z najróżniejszych zakątków globu (w tym roku m.in. z Birmy, Ghany, Kazachstanu, Martyniki, Tajwanu, Nowej Zelandii, Malezji, Gujany, Sri Lanki, Mołdawii, Kolumbii, Uzbekistanu, Szanghaju, Bośni i Hercegowiny, Libii, Senegalu, Urugwaju, Gwatemali, Wietnamu i Islandii). Pokazują historie dziejące się pod różnymi szerokościami geograficznymi, różnice kulturowe, opowieści zabawne i dramatyczne. Reżyserzy opowiadają o nurtujących ich tematach poprzez różne gatunki: dokumenty, fabuły, animacje, music wideo.
Konkursy
Wyselekcjonowanych 126 filmów powalczy o Grand Prix 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA oraz o nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video i Na skraju).
Podczas festiwalu zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia i muzykę. Swoje nagrody przyzna jury polskich i zagranicznych dziennikarzy, a jeden z filmów otrzyma nagrodę publiczności, czyli Dzikiego Żubra.
Pełną listę zakwalifikowanych do festiwalu produkcji można znaleźć na stronie festiwalu: http://www.zubroffka.pl/selekcja-2020/. Znalazły się na niej filmy liczące zaledwie trzy minuty oraz dużo dłuższe, nawet 40-minutowe.
Filmy podczas festiwalu prezentowane są w oryginalnych językach z napisami polskimi i angielskimi.
Oczywiście filmów podczas festiwalu pokazywanych jest dużo więcej – poza konkursami organizatorzy przygotowują bowiem rozmaite bloki tematyczne, śniadania filmowe itp.
ŻUBROFFKA. Pięć dni z krótkim metrażem
MFFK ŻUBROFFKA to jeden z najważniejszych festiwali organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury. Oprócz filmów konkursowych prezentowane są filmy z ciekawych bloków tematycznych. Przez pięć dni praktycznie można nie wychodzić z kina – projekcje odbywają się od rana do wieczora w różnych lokalizacjach, głównie w kinie Forum.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS