Bezpieczeństwo pieszych jest priorytetem dla zielonogórskich policjantów, bo jako tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, podczas zdarzenia drogowego są narażeni na dużo poważniejsze konsekwencje niż np. kierujący samochodami – utratę zdrowia czy nawet życia. Dlatego też wczoraj /14.01/ policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Zielonej Górze, prowadzili działania edukacyjne i prewencyjne „Pieszy”.
Wiemy, że pomimo prowadzonych wielu działań edukacyjnych, są wśród nas kierujący, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych. Wczorajsza policyjna akcja miała na celu przeciwdziałanie takim zachowaniom i edukowanie kierowców. Policjanci podczas działań prowadzonych w trosce o bezpieczeństwo pieszych mieli za zadanie nie tylko piętnować niewłaściwe zachowania kierujących i pieszych, ale także przypominać o tym jak obie te grupy powinny zachowywać się w sposób właściwy na drodze.
Kierujący muszą bezwzględnie zachowywać szczególną ostrożność w rejonach przejść dla pieszych, a także ustępować pieszym pierwszeństwa. To szczególnie istotne podczas manewrów skrętu czy przejeżdżania na tak zwanej zielonej strzałce do jazdy warunkowej. Bardzo ważne jest także właściwe zachowanie przed przejściem – nie wyprzedzamy i nie omijamy samochodu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego!
Piesi natomiast powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez odpowiednie zachowanie na drodze. Przed wejściem na przejście powinni upewnić się, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Policjanci zachęcają więc do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym – kontrolowania czy w czasie przechodzenia przez przejście nadal jesteśmy bezpieczni. Wchodząc na ulicę nie powinni korzystać z telefonów – pisać SMS-ów czy przeglądać informacji w Internecie! Patrząc w telefon czy słuchając muzyki przez słuchawki pozbawiają się dodatkowych zmysłów, które pozwalają w odpowiedni sposób zareagować w różnych sytuacjach, mogących zdarzyć się na drodze. Jest to bardzo ważne zwłaszcza teraz, gdy na drogach jest ślisko, wcześnie zapada zmierzch, a zmienna pogoda utrudnia widoczność.
Podczas pełnionej służby policjanci mieli za zadanie reagować na wykroczenia pieszych, w szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków:
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- wchodzenie na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych,
- niestosowania się do sygnalizacji świetlnej,
- chodzenie nieprawidłową stroną drogi,
- naruszenie obowiązku używania elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym.
Policjanci ruchu drogowego sprawdzali także zachowanie kierujących względem pieszych. Najczęściej popełniane wykroczenia przez kierujących względem niechronionych uczestników ruchu drogowego takie jak:
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
- wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną,
- przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych,
- niezatrzymanie przed sygnalizatorem nadającym sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki do jazdy warunkowej,
- nieprawidłowe parkowanie pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, w szczególności jeśli ograniczają widoczność pieszym.
Policjanci podczas działań za popełnione wykroczenia mogą ukarać sprawcę wykroczenia mandatem karnym, ale też często rozważają odstąpienia od stosowania postępowania mandatowego. Dzieje się tak w sytuacji rażących naruszeń, wtedy to kierują do sądu wniosek o ukaranie. Jednocześnie mogą też wnioskować na przykład o orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS