A A+ A++

Z trzech do 34 zabitych wzrósł bilans trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2, które nawiedziło w piątek indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku. Jak poinformowały lokalne władze, kolejnych 630 zostało rannych. Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie, w tym szpital. Około 2 tys. osób straciło dach nad głową. Możliwe jest nadejście fal tsunami.

Według amerykańskiej służby geofizycznej (USGS), epicentrum trzęsienia znajdowało się 36 km na południe od miasta Mamuju, na głębokości 18 km. Agencja Reutera pisze o ponad 630 poszkodowanych.

AP

– Według najnowszych informacji tylko w mieście Mamuju zginęło 26 osób – powiedział szef miejscowych służb ds. zarządzania skutkami katastrof Ali Rahman. – Ta liczba może wzrosnąć (…) wiele martwych osób jest pogrzebanych pod gruzami – uściślił.

PAP/EPA/BASARNAS/HANDOUT

W innej miejscowości w regionie Mamuju zginęło osiem osób – powiedział inny przedstawiciel tych służb.

Zawalił się szpital

W najbardziej poszkodowanym mieście ratownicy poszukują kilkunastu pacjentów i personelu medycznego zaginionych pod gruzami szpitala.

AP

– Szpital jest zniszczony. Zawalił się. W gruzach uwięzieni są pacjenci i personel szpitala, a my jesteśmy w trakcie ich uwalniania – powiedział AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami oszacował na 10-20, ale nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.

WIDEO: W Indonezji trwa akcja ratunkowa

  

Indonezja leży w “pacyficznym pierścieniu ognia”

W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

ZOBACZ: Dziura w ziemi przed szpitalem. Ewakuowano pacjentów z koronawirusem

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km.

AP

W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

wka/ PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodziękowanie za obywatelską postawę
Następny artykułBestia ze Wschodu? Już niebawem dwucyfrowe mrozy