Znowu pada śnieg i tak może być przez większą część dnia. Pociąga to za sobą konieczność odśnieżania chodników przy posesjach. Co muszą właściciele obiektów?
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje właścicieli i zarządców nieruchomości czy posesji do uprzątania śniegu, lodu, błota z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
Art. 5. pkt.1
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;
pkt. 4
Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy także:
2) pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej;
3) uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli zarząd drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku.
Na innych terenach utrzymanie czystości i odśnieżanie chodników należy do gminy. Także jeśli gmina pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku.
Jeśli między posesją a chodnikiem jest pas zieleni, wówczas gmina powinna zadbać o odśnieżanie.
Za nieodśnieżenie chodnika, zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, grozi kara nagany lub nawet kara 1500 złotych .
Nadzór nad realizacją obowiązków sprawuje wójt, burmistrz, prezydent, który w przypadku naruszenia, może nakazać wykonanie obowiązków.
Czy odśnieżać dachy?
Prawo budowlane nakłada obowiązek na właścicieli i zarządców budynków odśnieżanie dachu, usuwanie sopli lodu i nawisów śnieżnych. Dotyczy to obszarów wzdłuż budynku, które mogą zagrażać pieszym i pojazdom, czyli zwisających bezpośrednio nad chodnikiem. Karą za nieprzestrzeganie tego obowiązku jest grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do roku.
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że aby sprzątać śnieg z dachu “Pracownik musi mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości i musi być odpowiednio zabezpieczony. Sprzętem indywidualnym takim jak liny i specjalne szelki albo musi pracować na stanowisku pracy zabezpieczonym barierkami o wysokości min 110 cm”. Zabezpieczone musi być także miejsce w pobliżu budynku, z którego usuwany jest śnieg, żeby nie narażać przechodniów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS