“Wsłuchaj się w głos swojego ciała” – BCO zaprasza na badanie cytologiczne
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza wszystkie chętne kobiety do wykonania bezpłatnego badania cytologicznego. Zapisy już trwają, a badania zaczną się w poniedziałek 18 stycznia. Wtedy startuje akcja „Wsłuchaj się w głos swojego ciała” w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Na wizytę można umawiać się pod numerem 790 514 141.
Facebook BCO:
W najbliższy poniedziałek (18 stycznia) rozpoczynamy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Czy wiecie, że co roku w Polsce na nowotwór złośliwy raka szyjki macicy choruje średnio 2,5 tys. kobiet, z czego ponad połowa umiera? 5 minut – tyle trwa badanie cytologiczne. To tylko chwila, a może uratować życie.
“Wsłuchaj się w głos swojego ciała” – zapraszamy wszystkie chętne Panie na bezpłatną cytologię w naszym Centrum. Namawiajcie swoje babcie, mamy, córki, siostry, przyjaciółki i skorzystajcie z naszej akcji!
Niech profilaktyka wejdzie nam w nawyk i obok wizyt u fryzjera czy kosmetyczki stanie się stałym elementem życia każdej z nas
Do wzięcia udziału w akcji „Wsłuchaj się w głos swojego ciała” zachęca Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO:
“To bardzo ważne, by przypominać paniom o regularnych badaniach cytologicznych zwłaszcza teraz, gdy wiele osób w obawie przed zarażaniem koronawirusem odłożyło badania ‘na później’. Nie wiemy, kiedy skończy się pandemia, wiemy na pewno, że nowotwór nie poczeka, jest cichy i podstępny, a kiedy zauważymy objawy może okazać się, że jest już za późno. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkie chętne kobiety, zarówno młode, jak i dojrzałe do naszego Centrum na krótkie i bezbolesne badanie cytologiczne. Chcemy, by profilaktyka weszła w nawyk i obok wizyt u fryzjera czy kosmetyczki stała się stałym elementem życia każdej z nas”.
Pięć minut – tyle trwa badanie cytologiczne. To tylko chwila, a może uratować życie.
Co roku w Polsce na nowotwór złośliwy raka szyjki macicy choruje średnio 2,5 tys. kobiet, z czego ponad połowa umiera.
– W Polsce nowotwór rozpoznawany jest w głównej mierze w stopniu zaawansowanym, co daje mniejsze szanse na wyleczenie. Akcje profilaktyczne i profilaktyka jest rozwinięta w pełni, dostęp jest bardzo szeroki, właściwie na każdym rogu jest gabinet ginekologiczny i każdy ginekolog ma program profilaktyki raka szyjki macicy, także wystarczy tylko pójść. We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w stu procentach. Podczas badania ginekologicznego prostego, najprostszego każdy lekarz widzi zmiany, jeżeli nie widzi to jest w stanie wykryć je podczas badania cytologicznego – mówi dr n. med. Beata Maćkowiak Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej BCO, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej. – Nie powinnyśmy w ogóle umierać z powodu raka szyjki macicy. Trzeba przełamać w sobie niepokój czy wstyd i pamiętać o tym, że idzie się do lekarza po własne zdrowie – dodaje.
– Bardzo ważne jest, aby rozmaz cytologiczny był pobrany prawidłowo. Badanie może wykonywać lekarz, a może również wykonywać położna, która ukończyła kurs pobierania cytologii. Jest to badanie niebolesne, jest ono poprzedzone wywiadem ginekologicznym. Cytologia pierwsza powinna być już wykonana w wieku 25-ciu lat, to jest taki najpóźniejszy okres i powinna być wykonywana tak naprawdę przez całe życie. Tu nie ma żadnego ograniczenia, z tym że NFZ refunduje cytologię co trzy lata, z kolei Polskie Towarzystwo Ginekologiczne mówi o pobieraniu cytologii co roku. Tak naprawdę to lekarz decyduje na wizycie, kiedy ta cytologia ma być pobrana – podkreśla mgr Dorota Dąbrowska-Łukasiak, pielęgniarka oddziałowa na oddziale onkologii ginekologicznej BCO, położna.
Artykuł Darmowa cytologia w BCO pochodzi z serwisu Podlaskie24.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS