Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej został wyznaczony przez Urząd Miejski w Lubinie do realizacji decyzji Wojewody Dolnośląskiego. To właśnie samorządy maja zadbać o dostarczenie seniorów i tych, którzy mają problemy z poruszaniem się do punktów szczepień w celu przyjęcia szczepionki przeciwcovidowej. Od 15 stycznia w lubińskim MOPS będzie działała infolinia. To tam można będzie zarezerwować sobie transport, by dotrzeć na umówione wcześniej szczepienie.
Każdy, kto wcześniej umówi sobie termin szczepienia w określonym punkcie, a jest w wieku 80+ lub ma kłopoty z poruszaniem się, może skorzystać z pomocy MOPS, który zadba o transport do punktu szczepień. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 76 746 34 15.
Premier zapowiedział, że wchodzimy w kolejną fazę Narodowego Programu Szczepień. Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.
25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Do tej pory zostało wykonanych już ponad 220 tys. szczepień.
– Mamy łącznie 1 mln 51 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, z tego do 509 szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
– Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski po to, żeby pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki miał gwarancję, że otrzyma również drugą dawkę – dodał.
Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca, Polska otrzyma 6 mln dawek, co daje możliwość zaszczepienia 3 mln Polaków.
– W pierwszym tygodniu szczepień w okresie świąteczno-noworocznym zostało zaszczepionych około 50 tys. osób. W drugim tygodniu było to 150 tys. osób. Do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie ponad 250 tys. osób. Łącznie pod koniec tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaczepionych Polaków – podsumował minister Dworczyk. Do tej pory 32 osoby zgłosiły niepożądane odczyny poszczepienne. Były to głównie zaczerwienienie miejsca po szczepieniu oraz podwyższona temperatura.
15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa do 21 stycznia 2021 r. Natomiast osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia od 22 stycznia.
Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.
–Zwrócimy się z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia zorganizowała linię telefoniczną, infolinię dla obywateli i dla mieszkańców danej gminy tak, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje transportu mógł ten transport uzyskać – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dodał, że rząd pokryje część kosztów transportu do punktów szczepień.
Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989. Najważniejsze informacje na temat szczepień docierają także do naszych domów za pomocą dedykowanych broszur.
Źródło: www.gov.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS