A A+ A++

Od piątku na szczepienia mogą się rejestrować 80-latkowie, tydzień później dekadę młodsi. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Rejestracja osób powyżej 80. roku życia rozpoczyna się w piątek, 15 stycznia. Osoby, które skończyły 70 lat, będą mogły się rejestrować od 22 stycznia. Szczepienia obu grup rozpoczną się 25 stycznia.

Resort zdrowia przewidział trzy ścieżki rejestracji, również dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Seniorów mogą zarejestrować także ich dzieci czy wnuki.

Najprostszym sposobem zapisu może się okazać dla wielu osób telefon na specjalną infolinię pod numerem 989 (lub 22 62 62 989 dla dzwoniących z zagranicy). Usłyszymy komunikat powitalny oraz informację o nagrywaniu rozmów i przetwarzaniu danych osobowych. Jeżeli rozpoczął się już przewidziany dla nas etap szczepień, powinniśmy wybrać nr 1, a konsultantowi podać imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje możliwe terminy w punkcie szczepień najbliższym miejscu zamieszkania. Po rozmowie otrzymamy esemes z terminem i miejscem szczepienia, a dzień przed nim – esemesowe przypomnienie.

Na podanie drugiej dawki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po otrzymaniu pierwszej.

Przez internet

Przez internet, za pomocą e-Rejestracji, mogą się zapisać posiadacze Profilu Zaufanego, czyli podpisu elektronicznego do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych. Można go założyć przez internet, pod warunkiem posiadania konta w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę można znaleźć na stronie pz.gov.pl), lub w którymś z punktów potwierdzających prowadzonych przez urzędy czy banki. System zaproponuje pięć terminów w punktach szczepień znajdujących się blisko zamieszkania pacjenta. Jeśli żaden z terminów nie będzie mu pasował albo zechce zaszczepić się w innym punkcie czy nawet w innym mieście – będzie mógł sam wskazać dogodną dla siebie datę i lokalizację. Pomoże w tym wyszukiwarka.

Po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma powiadomienie esemesem, a dzień przed terminem – esemesowe przypomnienie o szczepieniu. Osoby niekorzystające z rozwiązań cyfrowych będą się mogły zapisać osobiście w wybranym punkcie szczepień. Mapę i dane punktów można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien lub zapytać o nie, dzwoniąc pod numer 989.

Przyjąć dwie dawki

Od 15 stycznia na szczepienie mogą się zgłaszać także osoby z pozostałych grup w wieku 18–69 lat. W momencie, gdy rozpoczną się szczepienia dla ich grupy, dostaną e-mail z potwierdzeniem. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl/szczepimysie i wypełnić prosty formularz, podając imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu. Na adres e-mail podany w formularzu przyjdzie wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. By formularz został zatwierdzony i zapisany w systemie, wystarczy wejść na pocztę i kliknąć w link. Gdy ruszy rejestracja na szczepienia dla naszej grupy, dostaniemy e-mail z informacją o wystawionym e-skierowaniu. Wówczas będzie się można zarejestrować na konkretny termin.

Szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 podawana jest w dwóch dawkach w tym samym punkcie szczepień w odstępie 21 dni. Według specjalistów pełna odpowiedź immunologiczna powinna się pojawić siedem dni po podaniu drugiej dawki. Do odpowiedzi układu odpornościowego dochodzi już po pierwszej dawce, ale by osiągnąć jej optymalny poziom, powinno się przyjąć obie.

Na trzy róż … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonury nastrój w Białym Domu. Trump “użala się nad sobą”
Następny artykułBiskup Edward Dajczak w szpitalu. Duchowny drugi raz zakaził się koronawirusem