A A+ A++

W czwartek na zdalnym posiedzeniu komisji ds. komunalnych reprezentanci dyrekcji libiąskiej kopalni odpowiadali na pytania temtajszych radnych. Jakie działania podjęli w sprawie minimalizowania wstrząsów?

ZG Janina, fot. Tauron Wydobycie S.A.

Od końca listopada kopalnia eksploatuje ścianę 707, która generuje wstrząsy odczuwalne także na powierzchni. W sumie było ich 427, w tym cztery o dużej energii. Burmistrz i libiąscy radni zaprosili pracowników nadzoru kopalni, by o tym porozmawiać.

– Stosujemy strzelania torpedujące mające zmniejszyc naprężenie górotworu. Zakupimy niedługo lepsze wiertnice, by otwory do strzelania było można wiercić szybciej i było ich więcej. Zmniejszyliśmy postęp w ścianie z początkowych 8 do 4,5 metrów na dobę. Zamiast na cztery zmiany pracujemy na trzy. Aktualizujemy analizę drgań gruntu powodowanych przez wstrząsy. W poniedziałek 25 stycznia odbędzie sie posiedzenie zespołu z udziałem specjalistów z AGH i GIG. Wtedy postanowimy co dalej – poinformował kierownik kopalnianego działu tąpań Janusz Chowaniec. Na dole wstrząsy nie spowodowały zagrożenia bezpieczeństwa górników.

Przedstawiciele kopalni uspokajali, że w Żarkach, gdzie przebiega wydobycie, trwają sukcesywne przeglądy instalacji gazowej oraz stanu technicznego obiektów publicznych, czyli szkoły i kościoła.
Mieszkańcy zgłaszają szkody. Jednak – jak podają w kopalni – na razie z powodu pracy ściany 707 nie było żadnych uszkodzen konstrukcji budynku, a jedynie głównie zarysowania.

– Chciałbym przeprosić za negatywne skutki, jakie wiążą się z działalnością kopalni. Robimy wszystko, by je ograniczać. Bardzo prosimy o wyrozumiałość na to, co się dzieje – powiedział dyrektor techniczny ZG Janina Wojciech Kamiński.

Zaproponował w imieniu prezesa Tauron Wydobycie S.A formę rekompensaty dla mieszkańców Żarek i gminy. Radni mają w najbliższym czasie przedstawic propozycje, co to miałoby być. Na przykład Łucja Proksa zaproponowała, by kopalnia dołożyła się do planowanej budowy przedszkola w Żarkach.

Więcej na ten temat napiszemy w kolejnym, papierowym wydaniu “Przełómu”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW gminie Rytwiany działa rozbudowana sieć czujników jakości powietrza. To ewenement na skalę regionu!
Następny artykułWłaściciel potrąconego psa zaatakował kierowcę