A A+ A++

Gdzie się zaszczepić przeciwko COVID-19 w Częstochowie i regionie [ADRESY, TELEFONY]

Zdzisław Wolski od lat przyjmuje w przychodni przy ul. Księżycowej na częstochowskim Tysiącleciu. Osób w wieku 80 plus placówka ma pod opieką 754. Właśnie one, podobnie jak w całej Polsce, od piątku, 15 stycznia mogą zapisywać się do szczepienia przeciw COVID-19. Od kolejnego piątku, 22 stycznia zaczną się zgłaszać osoby w wieku 70 plus.

– Na razie jest bałagan, dezorientacja i coraz większe zdenerwowanie – ocenia Wolski. – Rząd za późno zabrał się za ustalanie szczegółów. Dopiero 12 stycznia wieczorem odbyła się narada z przedstawicielami ponad 6 tys. punktów w kraju, w których mają się odbywać szczepienia. Wtedy dowiedzieliśmy się m.in., że w sprawie wieku decyduje nie data urodzenia, tylko rocznik. Czyli ktoś, kto 80 lat skończy w grudniu, do szczepienia może się zgłaszać już 15 stycznia. Usłyszeliśmy też, że pierwsze dawki szczepionek otrzymamy 25 stycznia. Będzie ich 30, mają nam starczyć na tydzień, ale tylko połowę wolno przeznaczyć dla naszych pacjentów, druga połowa jest dla tych, którzy zgłoszą się centralnie, online. W tym tempie na zaszczepienie tylko najstarszych seniorów potrzebujemy ponad 50 tygodni! Co z tego, że powołaliśmy dwa zespoły do szczepień. Zakładając nawet, że w przypadku najstarszych pacjentów większość szczepień będzie wykonywana w ich domach, z taką liczbą dawek poradzimy sobie w góra dwa dni, choć bylibyśmy gotowi szczepić codziennie, także w soboty i niedziele.

Rząd ogłasza, że są trzy ścieżki rejestracji do szczepienia: można się zapisać u swojego lekarza rodzinnego, zadzwonić na infolinię Narodowego Programu Szczepień (989) lub skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

– Wiadomo, z jakiej drogi najchętniej skorzystają seniorzy: będą próbowali dodzwonić się do swojego lekarza lub przyjdą osobiście – mówi Zdzisław Wolski. – To się może skończyć tłumami kłębiącymi się na mrozie przed przychodniami. U nas będziemy mieć specjalną linię telefoniczną dla zgłaszających się na szczepienie, ale ponieważ obserwuję, że zainteresowanie jest coraz większe, część przyjdzie osobiście lub kogoś przyśle. Nie zdziwię się, jeśli zaczną powstawać komitety kolejkowe.

I bez szczepień telefoniczny kontakt z przychodniami jest od początku pandemii bardzo trudny. Teraz doszły pytania o szczepienia. – Proszę dzwonić w piątek – poradziła pani w sekretariacie przychodni Nord-Med przy ul. Michałowskiego na Północy, gdy zadzwoniliśmy tam anonimowo. – Mnie na razie nie przekazano żadnych informacji, które mogłabym przekazywać. Ale proszę się nie martwić, będzie tydzień na rejestrację najstarszych osób – uspokajała.

Do przychodni przy ul. Kiedrzyńskiej na Tysiącleciu także zadzwoniliśmy jako osoba bliska uprawnionego do szczepień seniora. – Trzeba przyjść i się zarejestrować – ogłosiła pani w recepcji. – Raczej będzie dla was odrębne okienko, bo mogą być tłumy, a nie możecie stać z chorymi.

W przychodni Wrzosowiak przy ul. Orkana pielęgniarka koordynująca wiedziała, z kim rozmawia. – Jest tak, jak ogłasza rząd na stronie „Szczepimy się”. Trzy ścieżki zgłoszeń: infolinia, Internetowe Konto Pacjenta i u lekarza rodzinnego. Można będzie do nas przyjść, dzwonić, wysłać maila. Skontaktujemy się, by podać informację, kiedy pacjent będzie miał wyznaczone szczepienie.

Paradoksalnie w najlepszej sytuacji znaleźli się być może mieszkańcy gmin, w których punktu szczepień nie będzie, a obsłuży ich mobilny punkt uruchomiony przez spółkę Szpakmed z Rudy Śląskiej. Chodzi o Lelów, Przyrów i Starczę w powiecie częstochowskim, Ciasną i Woźniki w powiecie lublinieckim oraz Poraj w myszkowskim.

– Nasza infolinia 32 242 33 51 już działa od poniedziałku do piątku w godz. 7-20 – zapewnia prezes Szpakmedu Michał Rozewicz. – Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich, niezależnie od wieku. Spisujemy datę urodzenia i zawód, bo to również istotne. Gdy przyjdzie czas na daną grupę pacjentów, na co najmniej 48 godzin przed planowaną wizytą poinformujemy o jej terminie. Pierwszą partię szczepionek mamy otrzymać 18 stycznia, ale przeznaczoną dla podopiecznych domu spokojnej starości w Rudzie Śląskiej. Kolejna partia ma być w kolejny poniedziałek. W sumie mamy mieć ponad 13 tys. dawek miesięcznie.

Szpakmed do szczepień oddelegował 20 osób. – Możemy pracować 7 dni w tygodniu od rana do wieczora. Jeśli będą tylko szczepionki, do lipca zaszczepimy wszystkich na obsługiwanym przez nas terenie – zapowiada Michał Rozewicz.

ZOBACZ: Gdzie się zaszczepić przeciwko COVID-19 w Częstochowie i regionie [ADRESY, TELEFONY]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd piątku rusza rejestracja dla seniorów, którzy chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi
Następny artykułKonfederacja turystyczna