Dwa lata temu po śmierci prezydenta Adamowicza działacze Komitetu Obrony Demokracji zorganizowali akcję układania serca ze zniczy na placu Solidarności. Tysiące gdańszczan przyłączyło się do akcji i w ten sposób powstało gigantyczne płonące serce.
Plac Solidarności w Gdańsku: serce ze zniczy ułożone przez mieszkańców BARTOSZ BAŃKA
– To wielkie serce, które zbudowali działacze KOD-u w spontanicznym geście, stało się ważnym symbolem miasta – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Pan prezydent Adamowicz był jednak też człowiekiem szalenie praktycznym i uważał, że pamięć to nie tylko symbole i gesty. Chcemy, żeby to serce stało się czymś ważnym i dobrym, takim żywym pomnikiem propagującym idee i sposób myślenia o życiu społecznym Pawła Adamowicza.
Fundusz Gdańsk dzieli się dobrem
– Serce ułożone wtedy ze zniczy dzisiaj zamieni się w dobro w postaci wsparcia organizacji, która tak jak KOD walczy prawa człowieka, o wolność, demokrację i praworządność – mówił Michał Szulc z pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji. – Potrzeba im jednak czasem wsparcia finansowego i temu ma służyć fundusz „Gdańsk dzieli się dobrem”. Fundusz, który rozpoczyna działalność w szczególności dla organizacji w małych miejscowościach. Pawła Adamowicza zabiła mowa nienawiści, a to serce ma zatrzymać hejt. W czwartek w 12 miastach Polsce zostaną rozpalone znicze w geście solidarności
– Każdy z nas może stać się uczestnikiem, każdy może zakupić znicz na stronie internetowej „Gdańsk dzieli się dobrem”. Fundusz wspierać będziemy dobroczynne – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Po godz. 20 na Targu Węglowym – miejscu zamachu z 13 stycznia 2019 roku – Pawła Adamowicza wspominali jego żona Magdalena, brat Piotr i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Druga rocznica zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
Druga rocznica zamachu na Pawła Adamowicza. Wydarzenia w czwartek 14 stycznia
W czwartek 14 stycznia o godz. 18 odbędzie się msza święta w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Będzie ona transmitowana online na stronie www.gdansk.pl.
O godz. 17.45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi „Epitafium” w wykonaniu carillonistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14 stycznia 2019 r. pod wpływem tragicznej wiadomości o śmierci prezydenta. Kompozytorka Katarzyny Kwiecień-Długosz, poznanianka, która jest zakochana w Gdańsku i jego carillonach, oparła motyw przewodni utworu na dźwiękach a, d, a, stanowiących incipit nazwiska prezydenta. Z kolei końcowe dźwięki utworu to g, d, a – nawiązują do miasta Gdańska.
Do północy ul. Długa będzie iluminowana.
Wywieś flagę na znak solidarności
Rok i dwa lata temu setki flag Gdańska i Polski powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, władze Gdańska zachęcają do ich wywieszenia. Flagi pojawią się również w przestrzeni miejskiej.
Książka pamięci prezydenta
W dniach obchodów drugiej rocznicy można kupić publikację „Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”, autorstwa Katarzyny Żelazek. Na książkę składa się 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS