A A+ A++

Centrum Ochrony Dziecka przeszkoliło do tej pory ponad 6 tys. księży diecezjalnych i zakonnych, którzy w ramach swoich obowiązków w diecezjach, zakonach i różnych kościelnych instytucjach zajmują się realizowaniem zasad ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym. Uczestnikami podyplomowych studiów w tym zakresie są w połowie osoby świeckie i duchowne.

Centrum Ochrony Dziecka jest instytucją wyspecjalizowaną w działaniach szkoleniowych z zakresu psychologicznego, pedagogicznego i duchowego w tematyce związanej z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich. Celem COD jest też opracowanie i rozwój programów prewencji i dobrych praktyk dla różnych środowisk duszpasterskich, formacyjnych i wychowawczych, aby pomóc im w tworzeniu bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży.

Oferta COD skierowana jest do różnego rodzaju instytucji edukacyjno-wychowawczych, organizacji i wspólnot religijnych, placówek duszpasterskich i formacyjnych, grup zawodowych oraz wolontariuszy. Prowadzi też systematyczne szkolenia delegatów i duszpasterzy wyznaczonych przez diecezje i zgromadzenia zakonne. Przeszkolonych przez COD zostało do tej pory ponad 6 tys. księży diecezjalnych i zakonnych, nie licząc sióstr oraz świeckich

Dr Anna Seredyńska opowiedziała o tym, jak przebiegają studia podyplomowe z zakresu “Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży”.

Pedagog i psycholog, kierowniczka studiów podyplomowych na COD, poinformowała, że dotychczasowe trzy edycje tychże studiów prowadzonych przy Akademii Ignatianum w Krakowie, zgromadziły odpowiednio: w latach 2016-2018 – 22 osoby i w latach 2018-2020 – 24 osoby. Na studia w latach 2019-2021 zgłosiły się 32 osoby, a w okresie 2020-2022 naukę ukończy 26 osób.

Kim są uczestnicy? To osoby zarówno duchowne, jak i świeckie. Początkowo przeważała pierwsza grupa, ale obecnie jest pół na pół. Są to m.in. nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, psycholodzy, psychoterapeuci, prawnicy, dziennikarze, delegaci diecezjalni i zakonni.

Dr Seredyńska podkreśliła, że starano się przygotować szerokie spektrum dziedzin naukowych i przedmiotów wykładowczych, które mogą w pogłębiony sposób wprowadzić w zagadnienie wykorzystywania seksualnego.

Z nauk psychologicznych jest to psychologia rozwojowa okresu dzieciństwa i adolescencji, system rodziny i dysfunkcje w życiu rodzinnym, psychopatologia dzieci i młodzieży, trening komunikacji interpersonalnej, wybrane elementy pracy terapeutycznej z osobami dotkniętymi przemocą seksualną oraz superwizja pracy wychowawcy.

Reprezentowane w programie studiów COD nauki pedagogiczne i z zakresu profilaktyki to m.in. rozpoznanie przemocy wobec dziecka, projektowanie strategii pomocowych, czynniki ryzyka przemocy seksualnej w instytucjach oświatowych czy podstawy interwencji wobec przemocy seksualnej. Ponadto m.in. projektowanie programów profilaktycznych z zakresu przemocy seksualnej czy praca z rodziną dziecka dotkniętego przemocą seksualną.

Nauka obejmuje także przedmioty z zakresu seksuologii (podstawy seksuologii i teoretyczne podstawy przemocy seksualnej), prawnicze (prawo karne i kościelne w ochronie dziecka, prawa dziecka w prawodawstwie polskim).

Wykładowcami są praktycy pracujący na co dzień z pokrzywdzonymi przemocą seksualną oraz ze sprawcami, a współpracownikami m.in. prawnicy, osoby współpracujące ze szkołą psychoterapii systemowej prof. Bogdana de Barbaro oraz osoby współpracujące z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Absolwenci po studiach angażują się w pracę w swoich diecezjach lub zakonach i zgromadzeniach zakonnych. Współpracują też potem z Centrum Ochrony Dziecka, angażując się m.in. w przygotowanie programów profilaktycznych dla niepełnosprawnych i w szkołach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRPO sprawdza zasadność karania osób przebywających na stoku w Wieżycy
Następny artykułKoronawirus na Słowacji. Minister zapowiada kary za szczepienie poza kolejnością