Jeśli lubisz dobry design w domu i cenisz sobie projekty polskich artystów, to mamy kilka gustownych naczyń z ceramiki i szkła. To formy niebanalne, które w ciekawy sposób łączą nowoczesną stylistykę ze wzornictwem z przeszłości. Wazony i pojemniki inspirowane gorsecikową mozaiką sprzed lat oraz naczynia stołowe przypominające te z lat 60. ubiegłego wieku to stylowa ceramika, która pięknie ozdobi każde wnętrze. Natomiast szklane formy w postaci różnorodnych kieliszków podkręcą smak każdego trunku, a kryształowe pojemniki z drewnianą pokrywką, stylowo i dobrze posegregują sypkie produkty spożywcze i różne drobne akcesoria. Wszystkie te designerskie perełki wpisują się w trendy 2021 roku. To ceramika i szkło, które warto mieć w domu.
Talia – wazony i pojemniki inspirowane “gorsecikami”, kultową mozaiką sprzed lat
Polski design na stół. Ceramika Zaczyn i Grynasz Studio, która nawiązuje do kultowych ‘gorsecików’. Fot. Musthave.lodzdesign.com
“Gorseciki”, czyli płytki ceramiczne o charakterystycznych wcięciach, dawniej zdobiły wiele wnętrz przedwojennych kamienic, sklepów i lokali usługowych w Polsce. Choć w różnych częściach kraju istniały pewne różnice w stylu ich układania. W północnej Polsce dominowały geometryczne wzory, na południu – fantazyjne i kolorowe aranżacje, a dziś próbujemy odtworzyć to, co było modne kiedyś. Maja Ganszyniec i Ceramika Paradyż stworzyły na przykład kolekcję gorsecikowych płytek o nazwie Modernizm.
Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz i Małgorzata Ćwiek zaprojektowali wazony i pojemniki, które nawiązują kształtem do gorsecikowych posadzek. Ich ciekawa forma pozwala na tworzenie większych kompozycji w różnych kolorach. Za produkcję odpowiada marka Zaczyn.
Bolesławiecka ceramika w stylu lat 60.
Zakłady Ceramiczne Bolesławiec to jedna z najbardziej znanych wytwórni ceramiki kamionkowej w Polsce, która istnieje od 1950 roku. Ich ręcznie formowane i bardzo praktyczne naczynia ze stylowymi deseniami, które tworzone są metodą stempelkową, mają wielu fanów na całym świecie. Bolesławiecka ceramika z kolorowymi wzorami nie tylko zdobi jadalnie, ale świetnie sprawdza się w trudnych, kuchennych warunkach – jest odporna na wysoką temperaturę i można ją myć w zmywarce. To kamionkowe wyroby, które powstają z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego i szamotu, które poddawane są obróbce w piecu.
Jednym z najnowszych hitów bolesławieckiej ceramiki jest kolekcja Lata 60., którą zaprojektowała Magdalena Gazur – główny projektant Manufaktury w Bolesławcu. To prosta forma i wzory, barwy kobaltu i żywej czerwieni, które nawiązują do wzornictwa z lat 60. i 70. XX wieku. Zestaw składa się z dwóch filiżanek ze spodkiem, dwóch kubków i dzbanka. Choć artystka planuje go również powiększyć, m.in. o talerzyk deserowy, mlecznik, mały imbryk i wazonik.
Fascynują mnie geometryczne formy, rytmy w zdobieniach, pewien ukryty ład, porządek i oczywiście technologia tworzenia […] Przy tak kameralnych projektach istnieje możliwość pogłębionego studium kształtu i proporcji, na czym bardzo mi zależało w tym projekcie. Istotna jest również funkcja i ergonomia samych obiektów. To nie mają być kolejne elementy wystroju wnętrza, ale przede wszystkim przedmioty użytkowe, stosowane na co dzień, jednakże posiadające wartość estetyczną.
– wyjaśniła Magdalena Gazur.
Typowy Kot i Ptaszek Staszek. Poznaj najsławniejsze zwierzaki Internetu
W polskim designie jest również miejsce na humor, dlatego w zestawieniu znalazły się kubki ze śmiesznymi rysunkami polskich artystów.
Takich dwóch nie jest ławo spotkać! Chyba, że jest się stałym bywalcem mediów społecznościowych. Typowy Kot i Ptaszek Staszek to najzabawniejsze i najbardziej influencerskie zwierzaki Polski. Ich zabawne prawdy życiowe drukowane na kubkach oraz innych dekoracjach domu, podbiły Internet i zrobiły z nich prawdziwych celebrytów. To świetne postacie, które zawsze wiedzą co powiedzieć, w dodatku robią to z dobrym humorem. Typowy Kot wie kto jest najważniejszy w domu, to też autor bestsellerowego poradnika pt. „Typowy Kot, czyli jak wytrzymać z ludźmi”. Natomiast Ptaszek Staszek to specjalista od doradzania, którego stworzył Piotr Jedliński – polski ilustrator, grafik i rysownik.
Co myśli najbardziej Typowy Kot i co mówi najzabawniejszy ptak Internetu, czyli Ptaszek Staszek? Zobaczcie!
Ptaszek Staszek. Fot. PTASZEKSTASZEK.PL
Kieliszki Księżycowe
To autorska kolekcja pięknych kieliszków z dmuchanego szkła, którą stworzyła Aleksandra Kujawska. Swoim kształtem nawiązują do różnych faz księżyca – mocna, stożkowata nóżka kontrastuje z subtelną, kulistą czarką kielicha, który ma różne wielkości. Szkło jest też barwione.
Kieliszki Księżycowe, które zaprojektowała Aleksandra Kujawska. Fot. Łódź Design Festival
Dostępne są cztery rodzaje Kieliszków Księżycowych o różnych pojemnościach – do wina czerwonego, białego, szampana oraz wódki lub nalewki. Szkło można też zamówić w różnych kolorach, m.in. żywej zieleni, ciemnozielonym, dymnym, transparentnym.
Primitivo – szkło o wyrafinowanej prostocie
Podstawowe kształty geometrii i nawiązanie do wzornictwa z przeszłości, można dostrzec na szklanych bryłach, które zaprojektował Jan Kochański, a wyprodukowała polska marka Krosno Glass. Primitivo to również nazwa szczepu winogron, dlatego sama kolekcja oferuje tak wiele różnych kieliszków do wina, ale też do koniaku, szampana, martini i mocniejszego alkoholu. Są też szklanki o różnych pojemnościach, a także karafka, ponieważ kolekcja szkła Primitivo jest na każdą okazję. To praktyczny i niezwykle estetyczny dodatek do codzienności.
Kryształowe pojemniki z Huty Szkła Julia
Kiedyś jej wyroby zdobiły nie tylko zwyczajne domy, ale rezydencje rodów królewskich i arystokratycznych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Huta Szkła Julia, której obecna nazwa istnieje od 1958 roku, a pierwsza produkcja kryształów w hucie Josephine sięga 1842 roku, dziś tworzy szklane kolekcje, które nadal cieszą się ogromną popularnością w Polsce oraz za granicą. Wszystkie produkty powstają w starych murach piechowickiej huty Fritza Heckerta, którą w 1923 roku połączyła swoją działalność z hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby. Po upadłości w 1999 roku, kiedy Huta Szkła Julia trafiła w ręce Amerykanów, w 2006 roku przejęła ją jedna z polskich rodzin, która z sukcesem ponownie wznowiła produkcję szkła kryształowego.
Kryształowe pojemniki z bukowymi pokrywkami, które zaprojektowała Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz dla Huty Szkła Julia, zostały nagrodzone m.in. w konkursie “must have 2020”, który co roku organizuje Łódź Design Festival. Mają ciekawy design i są bardzo funkcjonalne, można w nich przechowywać rozmaite przyprawy i produkty sypkie, a także kosmetyki i drobiazgi. Ponadto dostępne są w trzech wzorach.
Ceramikę i szkło od polskich artystów warto też kolekcjonować. W przyszłości może się okazać, że to bezcenny design, który warty jest krocie. Polskie projekty nie raz udowodniły, że zasługują na miano ikon wzornictwa. Z polskiego designu na stół od lat jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ nasza ceramika i szkło to piękne, funkcjonalne i solidne przedmioty użytkowe, których forma często balansuje na pograniczu sztuki i designu, zdobiąc domy wielu pokoleń.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS