The Venetian w Las Vegas to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w amerykańskiej stolicy hazardu. Składa się z 40-piętrowego hotelu i repliki weneckiej dzwonnicy św. Marka. Inwestycję oddano do użytku w 1999 r. W ceremonii otwarcia wzięła udział aktorka Sophia Loren. Obiekt powstał w miejscu dawnego Sands Hotel, zakupionego przez Sheldona Adelsona w 1989 r. Transakcja dała początek prawdziwemu imperium, które łączą trzy miasta: Las Vegas, Makau i Singapur.
American dream
Sheldon Adelson urodził się w 1933 r. w Bostonie jako syn żydowskich imigrantów z Europy. Ojciec pracował jako taksówkarz. Rodzina z trudem wiązała koniec z końcem. Wszyscy mieszkali w jednym pokoju, rodzice dostali materac, a dzieci spały na podłodze. Jak pisze amerykański „Forbes”, to właśnie ulice Bostonu nauczyły Sheldona Adelsona walki o swoje. Niejednokrotnie zdarzyło się mu doświadczyć w dzieciństwie antysemityzmu ze strony chociażby irlandzkich dzieci mieszkających po sąsiedzku. Ale te wydarzenia tylko uodporniły naszego bohatera na przeciwności losu.
Adelson junior pracę musiał zaczął w młodym wieku. W wielu 12 lat sprzedawał gazety na ulicy. Później udało mu się zakupić i ustawić automaty vendingowe z cukierkami na stacjach benzynowych, na których taksówkarze tankowali swoje samochody 24 godz. na dobę.
Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do wojska. Kolejnym etapem w jego karierze była sprzedaż reklam towarzyszących publikacjom finansowym, a później pośredniczenie w umowach między małymi bankami i nowymi firmami, które potrzebowały finansowania na rozwój. Niedługo później organizował syndykaty podmiejskich banków, aby wspierać rozwój rynku nieruchomości komercyjnych. To sprawiło, że kolejnym etapem w jego karierze zawodowej był rynek nieruchomości typu condo. Jak się okazało, to było preludium przed wejściem na rynek hotelowy.
W latach 70. założył firmę zajmującą się targami i wystawami Interface. Spółka była organizatorem kongresów technologicznych Comdex w Las Vegas u zarania rewolucji komputerowej. Przyciągała 100 tys. gości rocznie. Pod koniec lat 80. dała Adelsonowi wystarczające środki, by z fotela najemcy przesiąść się na fotel właściciela jednego z obiektów – wspomnianego hotelu i kasyna Sands. Transakcja zakupu warta była 129 mln dol. Dzięki temu, w wieku 55 lat Sheldon Adelson wszedł do branży hazardowej.
Inwestycje w kasyna
W 1995 r. za 890 mln dol. Adelson sprzedał prawa do konferencji Comdex na rzecz Softbanku. Pieniądze trafiły do kasyna Venetian i dały impuls do dalszego rozwoju całego biznesu. Strzałem w dziesiątkę okazało się połączenia biznesu hazardowego z ogromnym hotelem, handlem, usługami oraz możliwością organizacji imprez i wydarzeń.
Pomysł wypalił w Las Vegas, a Adelson postanowił powtórzyć projekt w innych częściach świata. Za cel obrał Makau, które z obskurnego miasta portowego wkrótce przekształciło się w azjatyckie Vegas. I tak w 2004 r. powstało Sands Macao. Początkowo projekt obejmował kasyno z małym hotelem. Trzy lata później został otwarty zdecydowanie większy obiekt.
W 2007 roku Adelson wziął na swoje barki dług warty łącznie 10 mld dol. Środki poszły na projekty w Las Vegas, Makau oraz na Marina Bay Sands w Singapurze. Jednak w tym momencie miliarder otrzymał poważny cios. Właśnie wybuchł światowy kryzys finansowy.
Przeczekać kryzys
Przychody z kasyn wyparowały, a ruch turystyczny zdecydowanie się zmniejszył. Wartość Las Vegas Sands spadła o 50 proc. Następnie o 80 proc. Zespół Adelsona starał się refinansować zadłużenie i sprzedać nowe obligacje, ale miliarder odrzucał te propozycje. Zakładał, że rynki w końcu się odbudują.
Tymczasem spadki jeszcze się pogłębiły. Rynek kredytowy ogarnęła niemalże panika. Kasyna Adelsona balansowały na granicy bankructwa. Na bieżące utrzymanie spółki potrzebne były 3 mld dol. Miliarder z własnej skarbonki musiał wysupłać miliard. Ale dzięki tym środkom Las Vegas Sands zyskało potrzebny czas.
Gospodarka w końcu zaczęła się rozpędzać. Wrócili turyści, wrócił hazard.
Okazało się, że rozsądnym było kontynuowanie rozbudowy sieci kasyn w Makau i Singapurze. Notowania spółki do 2012 r. wzrosły o 3700 proc. Posiadany pakiet akcji … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS