Jaka jest wysokość stóp procentowych?
Stopy procentowe NBP pozostają na obecnym poziomie – takie jest stanowisko Rady Polityki Pieniężnej ogłoszone przez bank centralny.
Stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.
Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021
Wysokość stóp procentowych – jakie były prognozy ekonomistów?
Wszyscy z 20 ankietowanych przed styczniowym posiedzeniem RPP ekonomistów oczekiwali, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych w styczniu i w lutym. Jedynie dwa ośrodki spodziewały się obniżki stopy referencyjnej o 10 pb., do zera, w marcu. 18 ośrodków prognozowało stabilizację stóp do końca 2021 r., a 13 oczekiwało, że stopa referencyjna znajdować się będzie na koniec 2022 r. na dotychczasowym poziomie 0,10 proc.
Cięcia kosztu pieniądza w I kw. 2021 r. nie wykluczył na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński, przy czym poprzeczkę dla takiego ruchu zawiesił dość wysoko (wystąpienie III fali pandemii, ryzyko spadku inflacji poniżej celu). Na obecną chwilę stabilizacja stóp jest według Glapińskiego bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.
Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.
Zobacz również:
Co niskie stopy procentowe oznaczają dla kredytobiorców?
Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytu. W obecnej sytuacji, kiedy stopy procentowe są bez zmian, tym samym nie zmienia się oprocentowanie pomiędzy bankami czy oprocentowanie kredytów dla firm.
Niskie stopy procentowe a oszczędzanie
Niskie stopy procentowe wpływają też na wysokość lokat. Nie ma co liczyć w tym przypadku na dobre oprocentowanie oszczędności.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS