Ponad 44,4 tys. obcokrajowców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na koniec ubiegłego roku w pomorskich placówkach ZUS. Liczba ta właściwie nie zmieniła się w porównaniu do rekordowego końca września, gdy było ich blisko 44,6 tys. W tym samym czasie w całym kraju wzrosła ona o przeszło 36 tys.
Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, wzrosła do blisko 21,9 tys., podczas gdy na koniec czerwca było ich nieco ponad 19,8 tys., a na koniec sierpnia 21,4 tys. Nieznacznie ubyło cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba spadła z 1331 na koniec września do 1318 na koniec grudnia 2020 r. Pozostali, zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.
Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy to przedstawiciele 100. państw. Na koniec grudnia najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – blisko 33,4 tys. To oznacza, że w ostatnim kwartale ubyło ich pół tysiąca. Drugą grupę stanowiło 2,9 tys. obywateli Białorusi, których od końca września przybyło dwustu. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (946), Mołdawii (728) i Gruzji (674).
Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było po 3. obywateli Angoli, Boliwii, Gambii, Gwatemali, Nigerii, i Urugwaju.
Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach.
Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS