O godzinie 7.30 rozpoczęła się wczoraj w województwie śląskim akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych oraz personelu administracyjnego na obecność SARS-Cov-2. Badania potrwają do 15 stycznia.
Jak zapowiedział podczas briefingu prasowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Jarosław Wieczorek, do piątku ma zostać przetestowanych prawie 20 tys. osób.
– Bardzo się cieszę, że odsetek osób deklarujących chęć przystąpienia do tego testu jest duży. To może z jednej strony pokazać również zakres populacyjny stanu epidemicznego w Polsce, ale przede wszystkim ma dać poczucie bezpieczeństwa zarówno dla samych nauczycieli, dzieci, jak i rodziców czy dziadków tych, którzy ewentualnie mogliby wrócić do szkół – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, wyniki testów znane będą najpóźniej w niedzielę, tak, aby akcja mogła dać podwaliny do ewentualnego powrotu dzieci do szkół.
Zgodnie z danymi przedstawionymi podczas wczorajszego briefingu przez śląskiego kuratora oświaty Urszulę Bauer w naszym województwie w klasach I-III uczy się 128 tys. uczniów, a opiekuje się nimi 18 tys. nauczycieli w 1373 szkołach. Jak mówiła kurator Urszula Bauer, bezpłatnym i dobrowolnym badaniom podlegać będzie w ramach akcji grupa nie tylko nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, ale również nauczyciele edukacji plastycznej, muzycznej, językowej czy wychowania fizycznego, pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, a także nauczyciele organizujący zajęcia świetlicowe oraz prowadzący zajęcia rewalidacyjne.
A jak zostanie przeprowadzona akcja testowania nauczycieli?
Informacje o zapotrzebowaniu na testy zebrane zostały za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, a Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zebrały imienne listy osób chętnych do badania. W naszym województwie zgłosiło się w sumie 19 880 pracowników z 1219 szkół podstawowych. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania, otrzyma odpowiednie skierowanie. Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR, a wynik dostępny będzie na Internetowym Koncie Pacjenta.
– 44 punkty wymazujące na zasadzie drive thru i kilkanaście karetek wymazowych, w tym jeden zastęp WOT-u, który już obecnie funkcjonuje w naszym województwie, od rana ruszyły. Zaczną dostarczać do 8 laboratoriów w naszym województwie materiał pobrany od nauczycieli, sukcesywnie będzie on badany. 25% tych badań, czyli ok. 6 tys., wykona laboratorium wojewódzkiej stacji, pozostałe badania wykonują laboratoria wpisane na listę laboratoriów covidowych prowadzoną przez Ministra Zdrowia – wyjaśnił śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik.
– Liczymy na to, że przeprowadzone badania pozwolą na wykorzystanie pozyskanych informacji do kształtowania polityki przeciwepidemicznej w naszym województwie – podkreślił szef WSSE Katowice.
Trwa akcja szczepień
Równolegle w całej Polsce, w tym również w województwie śląskim, prowadzona jest akcja szczepień.
– W ramach szpitali węzłowych te szczepienia idą bardzo sprawnie, realizujemy je, jak tylko otrzymujemy szczepionki z Agencji Rezerw Materiałowych i z hurtowni (…) 25 tys. szczepionek dotrzeć ma dzisiaj do województwa śląskiego w ramach kolejnego tygodnia szczepień – mówił podczas briefingu wojewoda Jarosław Wieczorek.
Jak zapowiedział, od dziś rolę punktu szczepień będzie pełnić również Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Obecnie budowane są tam specjalne boksy, gdzie w strefie czystej, bezpiecznej, szczepienia będą się odbywały. Dzisiaj w punkcie w MCK zaszczepionych zostanie pierwsze 50 osób, a do końca tygodnia – w sumie 180 medyków nie tylko ze szpitala MSWiA, ale również z innych placówek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS