W środę przed sądem w Płocku odbył się protest przeciwko procesowi w sprawie „Matki Boskiej Tęczowej”. Aktywistki, które w kwietniu 2019 roku wykorzystały przerobiony obraz Matki Boskiej, są oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
13 stycznia na Placu Gabriela Narutowicza przed Sądem Okręgowym w Płocku odbył się tęczowy protest, w którym wzięło udział ok. 20-30 osób (również z innych miast) przeciwko rozpatrywaniu sprawy przeróbki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 roku aktywistki protestujące przeciwko pedofilii w Kościele, wykorzystały zmodyfikowany obraz, naklejając go m.in. na toy toy-u.
Na obrazie przerobionym przez aktywistki aureola Matki Boskiej Częstochowskiej ze złotej została zamieniona na tęczową. Kobiety zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych. Pierwsza rozprawa w tej sprawie rozpoczęła się w środę, 13 stycznia o godzinie 9.
Okolice płockiego kościoła oblepione „tęczową” Matką Boską Częstochowską. Minister: „Dokonano profanacji, sprawą zajmie się policja”
Aktywistki są oskarżane na podstawie 196 artykułu Kodeksu Karnego, z rozdziału „Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania”.
– Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – art. 196 Kodeksu Karnego.
Aktem oskarżenia zostały objęte trzy osoby: Elżbieta P., Anna P. i Joanna G. Przedstawiono im zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej.
Z ustaleń prokuratury wynika, że osoby objęte aktem oskarżenia w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku rozwiesiły plakaty i naklejki, które przedstawiały Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy – symbolu środowisk LGBT.
Była to dalsza część konfliktu, który rozpoczął się podczas świąt wielkanocnych. Wówczas w kościele, na Grobie Pańskim, wśród wymienionych grzechów ustawiono m.in. napis „LGBT”. Po tym zdarzeniu Kuria Diecezjalna Płocka przekazała, że wobec proboszcza parafii kierowano groźby.
Z kolei w piątek, 28 czerwca 2019 r., w pobliżu Kościoła św. Dominika w Płocku, przy ul. Tadeusza Kościuszki 16, a także na schodach od ul. Mostowej do Pomnika Broniewskiego, ktoś umieścił kolorowe napisy w języku polskim i angielskim. Te w języku polskim brzmiały „Boże chroń tęczę”, natomiast w języku angielskim „God save the Queer”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Boże chroń LGBT”. Queer (z ang. queer – dziwny, osobliwy, a jako rzeczownik „osoba homoseksualna”) to określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków.
Jest akt oskarżenia za profanację wizerunku Matki Bożej w Płocku
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS