A A+ A++

Pakiet VAT e-commerce i odpowiednio projekt zmian do ustawy o VAT, w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem platform sprzedażowych, przewiduje nałożenie na takie platformy obowiązku rozliczenia VAT od sprzedaży realizowanej przez sprzedawców – użytkowników za pośrednictwem tej platformy na rzecz konsumentów.

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój sprzedaży towarów w Internecie. Znaczący udział w tym rozwoju mają internetowe platformy sprzedażowe pośredniczące w sprzedaży towarów, które według szacunków OECD odpowiadają za 67 proc. obrotu handlowego w Internecie i często umożliwiają transgraniczną sprzedaż towarów łącząc sprzedawców i nabywców z różnych państw, w tym nabywców z państw członkowskich UE ze sprzedawcami z państw spoza Unii.

Problemy w Unii

Jednym z problemów z jakim zmagają się państwa członkowskie UE jest efektywna kontrola i pobór VAT należnego z tytułu transakcji dokonywanych w Internecie, w tym za pośrednictwem platform sprzedażowych. Jest to szczególnie utrudnione w przypadku importu towarów na terytorium Unii Europejskiej lub sprzedaży prowadzonej na terytorium UE przez podmioty z krajów trzecich, które nie podlegają bezpośredniej jurysdykcji państw członkowskich.

Czytaj także: Pakiet e-commerce – zmiany w …

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Etap odpowiedzialności” przedłużony do 31 stycznia
Następny artykułMiliony za ulgowe przejazdy dla żołnierzy