A A+ A++

Standardy dotyczące wyglądu 7 tys. przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych na terenie metropolii przyjęto w tych dniach. Władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyznają, że wytyczne są jedynie rekomendacjami dla miast metropolii. Z drugiej jednak strony część gmin już przekazała GZM zadanie utrzymania przystanków. Zrobiły tak Świerklaniec, Sławków, Sośnicowice, Tychy oraz Knurów. GZM odpowiada też już za wiaty przystankowe w Radzionkowie, Dąbrowie Górniczej oraz Sosnowcu, a od lutego zacznie obowiązywać umowa z Gliwicami.

Komunikacja w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przystanki do poprawki

Wytyczne są dość szczegółowe i odwołują się nie tylko do przepisów, ale też sprawdzonych recept w innych miastach. Stąd np. postulat, aby przystanki były tak rozmieszczone, by każdy mieszkaniec nie miał do nich dalej niż tysiąc metrów, choć oczywiście im mniejsza jest ta odległość, tym lepiej.

Jeżeli chodzi o szczegóły, to GZM proponuje, by tam, gdzie jest to możliwe, zrezygnować z budowy zatok przystankowych. Dzięki temu koszt budowy przystanku będzie niższy, uspokoi się ruch samochodowy, a autobus będzie miał priorytet i skróci się czas przejazdu. Brak zatoki to też korzyść dla pieszych, którzy nie będą musieli w miejscu przystanku tłoczyć się na zwężonym chodniku.

Inny ważny postulat dotyczy rezygnacji z wykładania nawierzchni przystanków dużą granitową kostką. Powoduje ona niemałe drgania pojazdu, w czasie opadów jest śliska, a zbierająca się między kostkami woda bryzga spod kół. Zamiast kostki lepiej użyć betonowej nawierzchni, która jest trwalsza.

Autobus i tramwaj w jednym miejscu

GZM namawia też miasta do łączenia ze sobą przystanków autobusowych z tramwajowymi tam, gdzie linie się krzyżują lub fragmentami są ze sobą zbieżne. Ułatwi to mieszkańcom przesiadanie się, zwiększy bezpieczeństwo i da oszczędność czasu.

Z kolei na przystankach tramwajowych znajdujących się naprzeciwko siebie, o długościach peronów wynoszących minimum 50 metrów, powinny powstać przejścia dla pieszych na obydwu krańcach przystanku.

Inne zalecenie dotyczą np. dostosowania przystanków dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzenia dróg rowerowych przy przystankach, wyglądu tablic z rozkładami jazdy czy sposobu ustawiania elektronicznych tablic, które informują o czasie oczekiwania na pojazd.

Centra przesiadkowe nie mogą powstawać w polu

Na koniec jest też mowa o centrach przesiadkowych, które powinny być nie tylko wygodne, ale też dobrze zlokalizowane (np. przy stacjach kolejowych), a plany ich budowy należy konsultować z Zarządem Transportu Metropolitalnego i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

– Przystanki to bardzo ważny element transportu publicznego. Od ich funkcjonalności, stanu oraz estetyki zależy, jak postrzegana jest komunikacja pasażerska. Są jednym z czynników wpływających na decyzje mieszkańców dotyczące wyboru tramwaju, autobusu czy trolejbusu jako alternatywy dla samochodu osobowego – podkreśla Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za komunikację.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Kolejkowy” system szczepień
Następny artykułMiasto wystawiło na sprzedaż atrakcyjną działkę