Od marca 2020, w ramach działań online – „Zdalny EXPERYMENT” oraz “Science Cafe zdalnie” – udostępniono ponad 150 filmów popularnonaukowych i edukacyjnych. // fot. Centrum Nauki EXPERYMENT
12.01.2021 r.
Miasto uczące się to takie, które daje swoim mieszkankom i mieszkańcom – wszystkim, bez wyjątku – szeroki dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej. To założenie stosujemy w Gdyni w praktyce, bo pandemia sprawiła, że większość instytucji – kultury, edukacji czy sportu – przeniosła swoją działalność do internetu, dając tym samym dostęp do swojej oferty zupełnie nowym odbiorcom. „Gdynia miastem uczącym się… w domu” to doświadczenie, którym dzielimy się na forum Globalnej Sieci Miast Uczących Się UNESCO, do której należy Gdynia.
Żeby chłonąć wiedzę przygotowaną przez wykładowców Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nie trzeba być seniorem ze studenckim indeksem. Ba, nie trzeba nawet być seniorem. Wystarczy wejść na stronę wirtualny.cas.gdynia.pl i całkowicie za darmo wysłuchać wykładów o operze, historii, geografii czy psychologii, ćwiczyć ciało i umysł.
O tym, jak atrakcyjna to forma niech świadczy fakt, że od 5 października do 31 grudnia 2020 wykładu wirtualnego Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oglądano ponad 13,5 tys. razy. Dla porównania, GUTW w trybie stacjonarnym ma ok. 2000 studentów. Największą popularnością w jesienno – zimowym semestrze on line cieszą „Spotkania z operą”, „Trening pamięci” oraz język angielski dla początkujących.
Na stronie wirtualny.cas.gdynia.pl/harmonogram/ jest już dostępny plan zajęć, który będzie obowiązywał od 25 stycznia.
Mnóstwo pomysłów na rodzinne, ciekawe spędzanie czasu w domowym zaciszu znaleźć można na fanpage’ach Gdynia Rodzinna, Przystań Sieć Centrów Sąsiedzkich czy Centrum Nauki EXPERYMENT. O zainteresowaniu ofertą niech świadczy fakt, że facebookowe posty tego ostatniego dotarły do niemal dwóch milionów osób, a stronę internetową odwiedziło ponad 165 tysięcy użytkowników, którzy wygenerowali ponad 830 tysięcy odsłon.
Od marca 2020, w ramach działań online – „Zdalny EXPERYMENT” oraz “Science Cafe zdalnie” – udostępniono ponad 150 filmów popularnonaukowych i edukacyjnych, które obejrzało ponad 150 tysięcy odbiorców. Materiały wykorzystywane są w nauce zdalnej w domach oraz przez nauczycieli prowadzących lekcje online.
O moli książkowych dba Biblioteka Gdynia, a o osoby lubiące aktywny tryb życia – Gdyńskie Centrum Sportu.
– Gdynianki i gdynianie mają dostęp do niezwykle bogatej oferty działań z różnych dziedzin – kultury, sportu, aktywności obywatelskiej, dzięki którym mogą zdobywać wiedzę, nawiązywać znajomości, angażować się w życie miasta – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W 2019 roku Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, została członkiem Światowej Sieci Miast Uczących Się UNESCO. To duże wyróżnienie i docenienie tego, co robimy na rzecz rozwoju edukacji formalnej i nieformalnej, ale też zobowiązanie, by stale rozwijać i udoskonalać ofertę, dbać o jej dostępność niezależnie od okoliczności. Z tego zobowiązania przyszło nam się wywiązać dość szybko, bo wraz z wybuchem pandemii instytucje rozpoczęły realizację swoich wydarzeń za pośrednictwem internetu. W ten sposób podtrzymujemy kontakt ze stałymi odbiorcami działań np. Centrum Nauki EXPERYMENT czy gdyńskich centrów sąsiedzkich Przystań, ale też docieramy do osób, które wcześniej z danej oferty nie korzystały – jak ma to miejsce w przypadku Wirtualnego Centrum Aktywności Seniora i wykładów w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zachęcam wszystkich do przejrzenia stron czy profili w mediach społecznościowych naszych gdyńskich instytucji i korzystanie z udostępnianych materiałów. To dobry sposób na ciekawe spędzenie trwających właśnie ferii zimowych – przekonuje wiceprezydent.
Miłośnicy wydarzeń kulturalnych powinni zaglądać na facebookowy profil oraz kanał YouTube Gdynia Kulturalna. Można tam znaleźć mnóstwo propozycji udostępnionych m.in. w ramach inicjatywy „Kultura Łączy siły”.
Doświadczeniami w rozwijaniu edukacji formalnej i nieformalnej – oraz tymi zdobytymi w okresie pandemii – mieliśmy okazję podzielić się w międzynarodowym gronie, między innymi podczas wydarzeń online organizowanych przez Global Network Of Learning Cities UNESCO.
/storage/uzytkownicy/[email protected]/GNLC/UNESCO GLNC_działania Gdyni w sieci miast w 2020.pdf
W kwietniu 2020 gdyński sposób na kontakt z mieszkańcami i ofertę edukacji nieformalnej w formule online prezentowaliśmy podczas webinaru UNESCO „Family Learning & Community suport during COVID-19”. Dwa miesiące później, specjalnie dla sieci UNESCO, Gdynia Rodzinna przygotowała raport dotyczący dobrych praktyk działań przeznaczonych dla rodzin w czasie epidemii.
W czerwcu, w ramach klastra edukacji obywatelskiej, w który zaangażowała się Gdynia, prezentowaliśmy miejskie działania w tym obszarze.
Kolejna okazja do podzielenia się gdyńskimi doświadczeniami była w listopadzie – podczas międzynarodowej konferencji on line „Wzmacnianie edukacji obywatelskiej lokalnie” zaprezentowaliśmy działalność UrbanLab Gdynia i Wymiennikowni. Konferencji towarzyszył raport dotyczący edukacji obywatelskiej; znalazły się w nim również dane z Gdyni.
– Za nami rok pełen wyzwań, ale przed nami kolejne zadania – przyznaje wiceprezydent Michał Guć. – Mam tu na myśli opracowanie atrakcyjnej formuły działania miejsc otwartych, w której możliwe będzie aktywne uczestnictwo w wydarzeniach i przestrzeganie obostrzeń związanych z wciąż trwającą pandemią. Cieszy nas dobry odbiór oferty, którą gdyńskie instytucje udostępniają w internecie, ale czekamy na osobiste spotkania i dyskusje; na to byśmy znów mogli być razem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS