Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Według rządu sytuacja pandemiczna w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Nie ma drastycznego skoku zachorowań ani dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc.
Powrót do szkół. „Ważąc za i przeciw”
– Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na utrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń, oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3 – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii.
Koronawirus. Decyzje rządu w sprawie obostrzeń pandemicznych Fot. Kancelaria premiera
– Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych, doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 – ogłosił Niedzielski.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dodał, że „ma pełne przekonanie, że jesteśmy najlepiej jak to możliwe przygotowani do powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół”. – Odbyliśmy szereg konsultacji, w tym z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy wybranych szkół, kuratorzy, eksperci i wirusolodzy. Opracowaliśmy zalecenia i wytyczne do zastosowania dla klas 1-3 – tłumaczy. – Ponowne uruchomienie nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bo nauczanie zdalne w najmłodszych grupach jest najmniej efektywne oraz najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
Koronawirus. Decyzje rządu w sprawie obostrzeń pandemicznych Fot. Kancelaria premiera
Szczepienia seniorów. Najpierw 80-latkowie
Podczas konferencji minister zdrowia zapewnił, że nie będzie na razie dalszego łagodzenia obostrzeń. Nie ma mowy o otwarciu restauracji czy sklepów w galeriach handlowych.
Również w poniedziałek minister Niedzielski razem z szefem KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień Michałem Dworczykiem, ogłosili zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19. Jeśli chodzi o grupę pierwszą, to w pierwszej kolejności szczepione będą osoby, które ukończyły 80. rok życia, a następnie osoby powyżej 70 lat.
Od 15 stycznia ruszy centralna rejestracja szczepień dla seniorów i będzie możliwość umawiania się tam na konkretny termin. 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców DPS-ów. 22 stycznia ruszy rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia, a same szczepienia – od 25 stycznia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS