– To, co się teraz dzieje na profilu naszej szkoły na Facebooku, przerasta ludzkie pojęcie – mówi Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu.
Po tym, jak na jednym z ogólnodostępnych profili opublikowano informację o uczniu, który za udostępnienie grafiki z przerobionym logo patrona szkoły miał być nękany przez dyrekcję, na szkołę spadła lawina negatywnych komentarzy. Internauci obrażali dyrekcję oraz pozostałych pracowników szkoły. Zarzucono im dyskryminację i nękanie ucznia, którego miano także odsunąć od pomocy technicznej przy apelach i od pracy w szkolnym radiowęźle.
– Nic takiego nie miało miejsca. Nie znam żadnego ucznia naszej szkoły, który miałby za to ponieść jakiegokolwiek konsekwencje – tłumaczy dyrektor, która z powodu hejtu tymczasowo zamknęła profil szkoły na Facebooku.
To nie przestępstwo
Komenda Miejska Policji w Opolu potwierdziła, że w październiku wpłynęło zawiadomienie, które złożyła dyrekcja szkoły, jednak dotyczyło ono osoby, która prowadziła facebookowy profil „Wkurzyłem się i będę przerabiał herby na tęczowe”.
To na tym profilu pojawiło się przerobione tęczowe logo szkoły z wizerunkiem papieża.
– Chodziło o możliwość popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – wyjaśnia Agnieszka Nierychła, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Policja tłumaczy, że przesłuchała na tę okoliczność w charakterze świadka dyrekcję szkoły, która nie wniosła jednak, że jej uczucia zostały urażone.
– Uznano, że tęczowa flaga jest jednym z symboli chrześcijaństwa, dlatego nie obraża uczuć religijnych – tłumaczy rzeczniczka opolskiej policji.
Również prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, dlatego wydawała decyzję o odmowie wszczęcia postępowania.
Tęczowe Opole zadowolone z decyzji
– To zaskakujące, że śledczy chyba po raz pierwszy uznali, że tęczowa flaga nie może obrazić niczyich uczuć religijnych – ocenia Maciej Kruszka z Tęczowego Opola.
Jednocześnie podkreśla, że to przełomowa decyzja polskich organów ścigania, które do tej pory częściej karały, niż stawały po stronie społeczności LGBT.
– To przełomowa decyzja, chociaż wolałbym, żeby te uzasadnienie nie odnosiło się tylko do symbolu chrześcijaństwa, bo tęcza jest symbolem również społeczności LGBT+. Taka społeczność istnieje, nasze flagi nikogo nie obrażają ani nie wykluczają, dlatego cieszę się, że policja w końcu stanęła po naszej stronie – dodaje.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS