A A+ A++

Stworzenie robota wyglądającego, działającego i myślącego jak człowiek wciąż jest po prostu niemożliwe. Zamiast tego tworzy się programowalne maszyny, które – podobnie jak ludzie – mogą być bardzo pomocne w realizacji różnych zadań.

Na świecie istnieje tylko kilka firm, które z powodzeniem zajmują się produkcją i rozwojem robotów przemysłowych. Niekwestionowanym liderem w tej branży, zasługującym na miano innowatora kształtującego nowe trendy w rozwoju dziedziny jest japoński FANUC. Polski oddział tego globalnego giganta od ponad dekady działa we Wrocławiu.

– Robotyka przemysłowa jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów technologii. Mechaniczni pracownicy, działający w oparciu o sztuczną inteligencję i nowoczesne systemy bezpieczeństwa pozwalają optymalizować parametry produkcji i coraz lepiej wspierają codzienną pracę ludzi – mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes polskiego oddziału FANUC.

źródło: FANUC

Przykładem najnowszych osiągnięć konstruktorów są roboty współpracujące FANUC CR/ CRX, które pełnią rolę pomocników operatorów i pracują w ich bezpośrednim otoczeniu.

Precyzja, szybkość i siła

Przedstawiciele FANUC dodają, że roboty coraz lepiej radzą sobie także z nauką. Dzięki temu, że są „wyposażane w zmysły” wzroku i dotyku potrafią po wykonaniu odpowiedniej ilości prób „odkryć” najlepszy sposób wykonania zadania i podzielić się wiedzą z innymi robotami.

W efekcie wszystkie zaangażowane w proces roboty mogą sprawnie wykonywać to samo zadanie bez potrzeby poświęcania czasu na przygotowania do pracy. To dopiero początek zmian jakie uczenie maszynowe, leżące u podstaw rozwoju tej umiejętności robotów wniesie do przemysłu.

Roboty to nie tylko sprawność w skomplikowanych operacjach. To przede wszystkim niespotykana precyzja, szybkość działania i siła.  

– Mamy siłacza, który w ogóle nie liczy się z grawitacją. Robot M-2000iA/2300 bez trudu podnosi ładunki o masie 2,3 t., np. kompletne samochody, i operuje nimi w przestrzeni wyznaczonej przez ramię  o zasięgu ponad 3,7 m. Ta ogromna moc sprawiła, że robot, w 2016 r., został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najsilniejszy na świecie zdradza Jędrzej Kowalczyk.

Zwiększają efektywność

Roboty z powodzeniem zwiększają efektywność procesów technologicznych m.in. wytwarzania i obróbki elementów z metali, tworzyw sztucznych, papieru, drewna, szkła i wielu innych, jak również kreują nowe metody produkcji.

źródło: FANUC

W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się roboty wykorzystywane do przenoszenia, przekładania i obsługi różnorodnych produktów. Tego rodzaju stanowiska zrobotyzowane występują we wszystkich branżach przemysłu, na każdym etapie produkcji.

Producenci chętnie zamawiają również roboty montażowe, spawalnicze oraz roboty zaprojektowane z myślą o paletyzacji. W obliczu konieczności nieustannego podnoszenia jakości produktów roboty coraz częściej są „zatrudniane” w szczególnie wrażliwych sektorach, m.in. produkcji leków czy żywności, a także w obszarze kontroli jakości. Robot jest urządzeniem niezwykle elastycznym i szybko reagującym na bieżące potrzeby użytkownika.

Roboty sprawdzają się w pandemii

– W trudnych czasach pandemii roboty FANUC są obsadzane także w nietypowych rolach np. w mobilnych stacjach służących do pobierania próbek do testów na koronawirusa, gdzie przyspieszają prace i chronią zdrowie medyków. A w naszej wrocławskiej siedzibie robot ułatwia dezynfekcję dłoni – mówi Kowalczyk.

Roboty mają przed sobą przyszłość a coraz ciekawsze pomysły na ich zastosowanie powodują, że rośnie grono entuzjastów zajmujących się tą dziedziną. Młode pokolenie już teraz dostrzega w robotyce szanse, dlatego robotyka i automatyka staje się jednym z chętniej wybieranych kierunków studiów.

– Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania robotyką. Cieszy nas to, bo ta dziedzina rozwija umiejętności przyszłości, które na rynku pracy są potrzebne już dziś. Kompetencje cyfrowe, zdolność myślenia algorytmicznego, debugowanie, kreatywność, wyobraźnia przestrzenna i kodowanie to coś, co w przyszłości będzie się liczyć najbardziej, dlatego warto tworzyć możliwości i zachęcać młode kadry do pozyskiwania wiedzy w tym zakresie – podkreśla Kowalczyk.

Akademia FANUC

W celu wsparcia początkujących i przyszłych robotyków stworzono Akademię FANUC, która oferuje pracownikom sektora przemysłu szereg możliwości podnoszenia kwalifikacji – od wstępnych programów szkoleniowych dla początkujących po kursy dostosowane do potrzeb ekspertów i specyficznych zastosowań.

źródło: FANUC

– Wciąż rozwijamy naszą ofertę szkoleniową, by dostarczać wiedzę z zakresu nowoczesnych metod automatyzacji i robotyzacji produkcji i nieustannie dostosowywać formę szkoleń do potrzeb uczestników. Ponadto wspieramy szkoły, organizujemy warsztaty dla młodzieży i generalnie działamy na rzecz zwiększania ogólnej świadomości na temat korzyści wynikających z robotyzacji – zaznacza Kowalczyk.

Integralną część współpracy firmy z uczelniami technicznymi stanowi cykl prezentacji przeznaczonych dla studentów oraz programy stażowe, które umożliwiają przyszłym inżynierom zapoznanie się z autorską technologią FANUC, a także udział w projektach wdrażania maszyn i robotów w polskich fabrykach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo nowego w gminie Iwierzyce? – inwestycje
Następny artykułRozwiesili ogromny baner na wieży w Mucznem. „Skrajna nieodpowiedzialność” (ZDJĘCIA)