A A+ A++

2021-01-11 15:03, akt.2021-01-11 16:03

publikacja
2021-01-11 15:03

aktualizacja
2021-01-11 16:03

fot. rafapress / Shutterstock

Aplikacje do przesyłania wiadomości Signal i Telegram odnotowały wzrost liczby pobrań po tym, jak WhatsApp ogłosił nowe zasady udostępniania danych użytkowników Facebookowi – pisze w poniedziałek agencja Reutera. WhatsApp należy do Facebooka. Dane, które mają być udostępniane, obejmują m.in. lokalizację, historię zakupów i płatności, spis połączeń, adres e-mail, numer telefonu i wiele innych.

Popularna aplikacja do przesyłania wiadomości WhatsApp zwróciła się do dwóch miliardów użytkowników o wyrażenie zgody na nowe warunki korzystania z usługi, umożliwiające udostępnianie większej ilości danych macierzystej firmie, czyli Facebookowi.

Użytkownicy, którzy nie wyrażą na to zgody, od 8 lutego nie będą mogli uzyskać dostępu do swojego konta.

Facebook chce zarabiać na swojej platformie, umożliwiając reklamodawcom kontaktowanie się z klientami za pośrednictwem Whatsappa, a nawet bezpośrednią sprzedaż swoich produktów, jak ma to już miejsce w Indiach.

Dane, które mogą być udostępniane między Whatsappem i Facebookiem (oraz należącymi do niego Instagramem i Messengerem) nie obejmują zaszyfrowanej treści wiadomości, jednak należą do nich m.in. lokalizacja, historia zakupów i płatności, spis połączeń, adres e-mail, numer telefonu i wiele innych.

Nowe warunki mają nie dotyczyć krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

„WhatsApp nie udostępnia Facebookowi danych swoich użytkowników w Europie, by Facebook wykorzystywał je do ulepszania swoich produktów lub reklam” – twierdził rzecznik serwisu komunikacyjnego, cytowany przez AFP.

Wielu użytkowników rozważa korzystanie z alternatywnych aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak Telegram czy Signal, który polecili na Twitterze przedsiębiorca Elon Musk i były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden.

Według portalu Moneyweb, 100 tys. użytkowników zainstalowało Signal, a Telegram pobrano 2,2 miliona razy w ciągu dwóch dni od wprowadzenia zmian przez WhatsAppa.

Agencja AFP przypomina, że podczas gdy Unia Europejska pracuje nad nowymi restrykcyjnymi regulacjami w sprawie zabezpieczenia danych użytkowników, amerykański wymiar sprawiedliwości zatwierdził wiosną grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów nałożoną na Facebooka za brak ochrony danych osobowych.

Tureckie władze antymonopolowe wszczynają postępowanie

Turecki urząd antymonopolowy poinformował w poniedziałek, że wszczął postępowanie w sprawie komunikatora WhatsApp i jego właściciela – Facebooka po tym, gdy aplikacja zaczęła wymagać od użytkowników zgody na przetwarzanie ich danych przez Facebooka – informuje Reuters.

W oświadczeniu urzędu przekazano, że wymóg zbierania danych od użytkowników WhatsAppa przez Facebooka powinien zostać zawieszony do czasu zakończenia dochodzenia.

W Turcji w lipcu uchwalono nowe prawo wzmacniające kontrolę władz tego kraju nad zagranicznymi firmami. Od tego czasu rząd nakłada nowe regulacje i kary na firmy prowadzące serwisy społecznościowe. Krytycy władzy uważają, że w ten sposób zwalcza się manifestowanie na tych platformach nieprzychylnych rządzącym poglądów – pisze Reuters.

Krytykujące decyzję WhatsAppa władze Turcji wezwały swoich obywateli do korzystania z lokalnego komunikatora BiP, rozwijanego przez operatora komórkowego Turkcell – zauważa agencja AFP. BiP poinformowała w niedzielę, że w ciągu ostatnich 48 godzin aplikacja została ściągnięta ponad dwa miliony razy.

baj/ kgod/ adj/ tebe/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy mikroprzedsiębiorca musi przystąpić do PPK?
Następny artykułTerlecki: Durna opozycja w każdej sprawie mówi to samo