Fundusze inwestycyjne, a fundusze ETF
O ile fundusze inwestycyjne znane są Polakom od blisko 30 lat, kiedy to w 1992 r. zarejestrowany został Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Inwestycyjny, o tyle fundusze ETF mają 10-letnią historię. W 2010 r. Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę funduszy LYXOR ETF WIG 20. Podstawową różnicą pomiędzy klasycznymi funduszami a ETF jest taka, iż wycena tych pierwszych opiera na kursach akcji kilkunastu, kilkudziesięciu spółek giełdowych, w które inwestuje dany fundusz. ETF tymczasem oparty jest o zmianę wartości całego indeksu giełdowego. W przypadki Polski jest to WIG 20.
Fundusze ETF na świecie
Krótka historia działania ETF w Polsce nie oznacza w żadnym razie, że jest to względnie nowa forma inwestowania. Na świecie fundusze ETF znane są od 30 lat, gdy w Kanadzie powstał pierwszy ETF oparty o indeks kanadyjskiej giełdy w Toronto. Od tamtej pory wartość zgromadzonych w nich aktywów dynamicznie rośnie przekraczając obecnie kilka bilionów USD. Największymi rynkami ETF są USA – 4,5 biliona USD, Europa – 1 bilion USD, Japonia – 400 mld USD. Łącznie na całym świecie działa ok. 7000 różnych funduszy tego typu. Należą one zarazem do najszybciej rosnącej grupy instrumentów finansowych w ostatnich 20 latach. Wśród ekspertów rynkowych nie brakuje opinii, iż tak duży napływ środków na jeden rynek wcale nie jest korzystny, a zwłaszcza bezpieczny.
Główne zalety inwestowania w fundusze ETF
Instytucje finansowe, które dają inwestorom możliwość inwestowania w fundusze ETF jako główny ich atut wskazują z jednej strony o wiele niższe koszty inwestowania wobec tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, z drugiej dostęp do największych giełd świata. Globalnie działające fundusze oparte są bowiem o indeksy największych na świecie giełd m.in.:- amerykańskiej NASDAQ, NYSE oraz New York Stock Exchange,- niemieckiej Deutsche Borse (XETRA),- japońskiej Tokyo Stock Exchange.Podsumowując, fundusze ETF wydają się ciekawą alternatywą wobec innych form inwestowania. Jak w każdej jednak inwestycji warto zachować zdrowy rozsądek i nie inwestować całych lub większości posiadanych środków w jeden instrument. Nieprzewidywalność rynków finansowych i historie kilku krachów giełdowych pokazują, że ostrożność jest zawsze wskazana.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS