A A+ A++

UM Częstochowa

Huta Częstochowa znów produkuje blachy

Huta Częstochowa, wydzierżawiona przez spółkę Corween Investments z grupy Liberty, w niedzielę wznowiła produkcję. Na początek „wystartowała” Walcownia Blach Grubych. Za kilka dni planowane są pierwsze od trzech miesięcy wytopy w Stalowni. Przedstawiciele grupy Liberty spotkali się w władzami miasta.

Corween Investments Sp. z o.o. (jest w trakcie zmiany nazwy na Liberty Czestochowa) został dzierżawcą huty na mocy umowy podpisanej 23 grudnia 2020 r. z syndykiem masy upadłości ISD Huty Częstochowa Sp. z o.o. Przejął przedsiębiorstwo i wszystkich pracowników (na dzień 1 stycznia 2021 r. Huta Częstochowa zatrudniała 1148 osób). Zespół nowego dzierżawcy wraz z osobami z kierownictwa huty przygotował plan jej rozruchu.

– To bardzo dobra wiadomość i pierwszy krok do przywrócenia pozycji częstochowskiej Hucie, która ze swoimi tradycjami jest ciągle jednym z najważniejszych zakładów w naszym mieście – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Cieszą gwarancje zatrudnienia i perspektywa rozwoju. To ważne, żeby tereny Huty miały swojego gospodarza. Trzymamy kciuki za przyszłość przedsiębiorstwa.

Przedstawiciele nowego dzierżawcy Huty Częstochowa (w tym Ashok Patil jak reprezentant grupy Liberty) spotkali się 7 stycznia z prezydentem Częstochowy oraz jego zastępcą Piotrem Grzybowskim. Rozmowa dotyczyła planów inwestora oraz możliwości współpracy z władzami samorządowymi.

W celu jak najszybszego wznowienia produkcji zdecydowano nie czekać na zgromadzenie zapasów złomu i żelazostopów i uruchomienie stalowni, ale rozpocząć walcowanie blach w oparciu o wsad sprowadzony z huty w czeskiej Ostrawie, także należącej do grupy Liberty. Zamówiono 7 tysięcy ton wsadu w 12-metrowych sztangach, który w ubiegłym tygodniu zaczął docierać do Częstochowy transportem samochodowym i koleją. Dzięki temu w niedzielę o godz. 14 Walcownia Blach Grubych mogła znów zacząć produkować blachy.

Pierwsze wytopy w częstochowskiej Stalowni są planowane jeszcze w tym tygodniu. Zgodnie z planem pozwoli to utrzymać ciągłość produkcji w Walcowni Blach Grubych, która po przerobieniu wsadu z Ostrawy płynnie przejdzie do walcowania częstochowskich wlewków.

Liberty Steel Group/GFG Alliance, do której należy dzierżawiąca Hutę Częstochowa spółka Corween Investments to ósma co do wielkości firma stalowa w świecie (poza Chinami).
W 300 zakładach zlokalizowanych w 30 krajach zatrudnia ponad 35 tysięcy osób i osiąga przychody w wysokości 20 miliardów dolarów. Zdolności produkcyjne zakładów to ponad 22 miliony ton wyrobów stalowych rocznie. Grupa jest też liderem w zrównoważonym przemyśle, którego misją jest osiągnięcie do 2030 r. neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Stosuje techniki produkcji Greensteel do wytwarzania stali niskoemisyjnej.

Grupa Liberty zapewnia, że posiada strategiczny plan pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnych Huty Częstochowa poprzez swoją sieć dystrybucji i zespół marketingowo-sprzedażowy, działający w całej Europie. Ma ona kompetencje w zakresie dystrybucji blach grubych. Plany zakładają, że huta będzie produkowała 40 tysięcy ton blach miesięcznie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjant sędzią, a Trump jeszcze prezydentem
Następny artykułSukces kieleckiego klubu. Młodzież szkolą najlepiej w Polsce