Teorie spiskowe to nic innego jak kontestowanie powszechnych przekonań. Funkcjonują od lat, jednak nigdy wcześniej ich rozpowszechnianie nie było tak łatwe jak teraz. Jest to ściśle powiązane z powszechnością dostępu do informacji, czyli głównie z powstaniem internetu. Teraz każdy może stać się blogerem, influencerem czy publicystą i dzięki swoim zasięgom na Instagramie, Facebooku, YouTube czy Twiterze może docierać do nieograniczonej rzeszy osób.
Wraz z powstaniem internetu ogromne pole do popisu zyskała także organizacja zwana Towarzystwem Płaskiej Ziemi (ang. Flat Earth Society lub International Flat Earth Research Society), której członkowie głoszą pseudonaukowy pogląd jakoby nasza planeta była wielkim, płaskim dyskiem. Płaskoziemcy twierdzą, że w centrum Ziemi znajduje się biegun północy, a Antarktyka to tak naprawdę lodowy mur liczący ponad 50 metrów, który biegnie wzdłuż całej krawędzi Ziemi.
Początki płaskoziemców
Koncepcja płaskiej Ziemi nie jest nowa. Za początek tej teorii uznaje się rok 1849, kiedy to angielski wynalazca i pisarz Samuel Birley Rowbotham opublikował pamflet pt. Zetetic Astronomy, w którym dowodził, że Ziemia jest dyskiem, a na jego brzegach wznosi się ściana z lodu. Swoje … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS