Prokuratura Krajowa wezwała sędziego Igora Tuleyę do stawienia się w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy postępowania przygotowawczego. Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów zapewniło o wsparciu i solidarności z warszawskim sędzią.
O wezwaniu sędziego Igora Tulei przez śledczych poinformowała w weekend na Twitterze mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy “Wolne sądy”.
Z zamieszczonego pisma wynika, że sędzia ma stawić się w Prokuraturze Krajowej 20 stycznia w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy z postępowania przygotowawczego. Czyn ten jest zagrożony karą do dwóch lat więzienia.
Warszawski sędzia wielokrotnie mówił, że nie uznaje orzeczeń Izby Dyscyplinarnej SN, która na wniosek śledczych uchyliła mu immunitet i nie stawi się ani na wezwanie tej izby, ani na wezwanie prokuratury.
W reakcji na działania prokuratury na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów pojawiła się informacja o wsparciu warszawskiego sędziego przez członków stowarzyszenia.
“Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów po raz kolejny wyraża pełną solidarność z sędzią Tuleyą i wszystkimi niezawisłymi sędziami w Polsce” – zapewnili europejscy sędziowie.
W listopadzie, na wniosek prokuratury, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu Tulei. SN zdecydował przy tym o zawieszeniu Tulei w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 proc. jego uposażenia. Po tym orzeczeniu sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.
Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS