72 proc. zdobyła w niedzielnych wyborach do Mażylisu, niższej izby parlamentu Kazachstanu, partia Nur Otan byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Takie są wyniki exit poll przeprowadzonego przez ośrodek Opinia Publiczna.
Nursułtan Nazarbajew to pierwszy prezydent Kazachstanu, który rządził krajem przez 28 lat. W 2019 r. ustąpił ze stanowiska, zachowując jednak wpływ na krajową politykę.
Nur Otan była faworytem niedzielnych wyborów, w których oprócz niej uczestniczyły tylko cztery inne partie lojalne wobec władz.
Według sondażu próg wyborczy przekroczyły oprócz Nur Otan jeszcze dwie partie, również obecnie zasiadające w parlamencie: Demokratyczna Partia Kazachstanu Ak Żoł (10,18 proc.) i Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu (9,03 proc.).
Prezydent Kazachstanu zatwierdził zniesienie kary śmierci
2021.01.02 10:38
Jak zauważa Radio Azattyq, czyli lokalny oddział finansowanego przez Stany Zjednoczone Radia Wolna Europa, ośrodek Opinia Publiczna, który przeprowadził exit-poll jest lojalny wobec rządzących. Podobnie jak 6 innych instytucji, które mają prawo do organizowania tego rodzaju badań.
W czasie głosowania dochodziło do naruszeń: obserwatorów nie wpuszczano do lokali wyborczych, a kamery zasłaniano. W kraju odbywały się protesty. W Ałmacie demonstranci znaleźli się w okrążeniu policji. W ten sposób byli przetrzymywani przez 6-10 godzin. Dochodziło do zatrzymań. MSW zapewnia, że później zatrzymani zostali wypuszczeni.
Zatrzymania podczas wyborów parlamentarnych w Kazachstanie
2021.01.10 18:27
Według Centralnej Komisji Wyborczej, w głosowaniu wzięło udział 63,3 proc. uprawnionych. Najwięcej na północy Kazachstanu, najmniej w Ałmacie 30,3 proc.
Spośród ugrupowań opozycyjnych możliwość startu miała jedynie Ogólnonarodowa Partia Socjaldemokratyczna, jednak jej kierownictwo postanowiło zbojkotować wybory.
W obecnym Mażylisie partia Nazarbajewa, który pełni również dożywotnio funkcję przewodniczącego wpływowej Rady Bezpieczeństwa, kontrolowała niższą izbę, zajmując w niej 84 ze 107 miejsc.
Założona w 1999 r. partia liczy 800 tys. członków i popiera bez zastrzeżeń program umiarkowanych reform ogłoszony przez następcę Nazarbajewa, prezydenta Kasym-Żomarta Tokajewa. Po ustąpieniu Nazarbajewa jego ugrupowanie poparło kandydaturę Tokajewa.
Kazachstan rozpoczyna produkcję rosyjskiej szczepionki. Białoruś musi poczekać
2020.12.22 13:07
Uprawnionych do głosowania było 11,9 mln osób. Wybory odbywały się w ponad 10 tys. lokali wyborczych, a frekwencja według danych Centralnej Komisji Wyborczej z godz. 22 czasu miejscowego wyniosła 63,3 proc.
22 grudnia CKW informowała o udzieleniu akredytacji 276 obserwatorom międzynarodowym, wśród których było dziewięć osób ze Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i dwie osoby w ramach ograniczonej misji Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE.
Równolegle z wyborami do Mażylisu w niedzielę odbywały się wybory do władz lokalnych. Ustrój polityczny w Kazachstanie to republika prezydencka z systemem partii dominującej. Prezydent powołuje premiera i rząd. Obie izby parlamentu, Mażylis i Senat, mają ograniczone uprawnienia.
Kazachstan: od rosyjskiego protektoratu do autorytarnej niepodległości
2020.03.21 11:21
pp/belsat.eu wg PAP i Azattyq
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS