Wkrótce mieszkańcy Podkarpacia mieli obejrzeć odrestaurowane piwnice mieszczące się pod płytą rzeszowskiego rynku. Na razie nie będzie to możliwe – przez pandemię koronawirusa prace nad modernizacją podziemi opóźniły się, a w całym kraju zawieszono działalność placówek kultury.
Jak przekazuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, ze względu na obecną sytuację część prac nie mogła zostać wykonana zgodnie z terminem. – Planujemy zakończyć prace w okolicach kwietnia i maja, nie znaczy to jednak, że podziemia zostaną wówczas udostępnione do zwiedzania – informuje Maciej Chłodnicki.
W Rzeszowskich Piwnicach turyści przeżyją wyjątkową przygodę
Podziemia po modernizacji zyskają nową nazwę – „Rzeszowskie Piwnice”. Trasa będzie naszpikowana multimediami. Dzięki temu w atrakcyjny sposób zaprezentuje dziedzictwo kulturowe Rzeszowa i regionu.
Cała trasa zostanie podzielona na cztery strefy. Pierwsza to przestrzeń kulturalna na płycie rzeszowskiego rynku. Druga będzie się mieścić tuż pod ziemią, gdzie powstanie przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych. Z tej części będzie można wejść do najważniejszej atrakcji. Rzeszowskie Piwnice będą całkowicie interaktywne, dzięki czemu turyści poczują się jak bohaterowie legendy. Grupy od czterech do sześciu osób będą słuchać opowieści narratorów. W ich rolę wcielą się: Jan Pakosławic, Mikołaj Spytek Ligęza, Hieronim Augustyn Lubomirski, Stanisław Konarski oraz Ignacy Łukasiewicz.
Zwiedzający dostaną specjalną sakwę z przedmiotami potrzebnymi do rozwiązania różnych zagadek. Ich przygodę będzie nadzorował przewodnik, który pomoże turystom pokonać kolejne zadania. Trasa będzie przypominać komputerową grę fabularną. Każdy członek grupy dostanie „dar” albo przedmiot potrzebny do wykonania któregoś z zadań. Turyści będą otrzymać odznaki od przewodnika, jeśli uda im się rozwiązać zagadki.
Ostatnią strefę tworzą cztery podziemne pomieszczenia znajdujące się najbliżej wyjścia z Rzeszowskich Piwnic. Powstanie tam przestrzeń edukacyjna z mediateką i Virtual Labem.
Remont rzeszowskich podziemi kosztuje ponad 20 mln zł
Za wykonanie remontu odpowiada konsorcjum trzech firm, które są już doświadczone w renowacji tras turystycznych. Ich pracę można podziwiać m.in. w Krakowie, odwiedzając Podziemia Rynku, cieszące się zainteresowaniem turystów.
Prace nad remontem podziemi rzeszowskiego rynku kosztują 22 mln zł. Miasto uzyskało na nie dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 13 mln zł.
Szczegóły dotyczące inwestycji opisaliśmy TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS