Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że każda fiolka szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek. Komunikat EMA pojawił się po wątpliwościach zgłaszanych w krajach UE w tej sprawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-RAPORT. Polska walczy z koronawirusem. Ponad 8,5 tys. nowych przypadków, zmarły 332 osoby. Wykonano blisko 190 tys. szczepień
-Zeit Online o problemach ze szczepieniami we Francji, Włoszech i Niemczech: „Niesamowite, że Europa nie jest lepiej przygotowana!”
-Trzaskowski alarmuje: „Dostaliśmy niespełna 2,9 tys. szczepionek, znacznie poniżej zapotrzebowań”. Może niech spyta na WUM?
EMA podała, że w celu pobrania sześciu dawek z jednej fiolki należy użyć strzykawek i/lub igieł o małej objętości martwej (?35 µl). Jeśli używane są standardowe strzykawki i igły, może to być niewystarczające do pobrania szóstej dawki z fiolki.
Jeżeli ilość szczepionki pozostająca w fiolce po piątej dawce nie zapewnia pełnej dawki (0,3 ml), pracownik służby zdrowia musi wyrzucić fiolkę i jej zawartość. Nie powinno się zbierać substancji z wielu fiolek w celu uzyskania pełnej dawki
— podała EMA.
Szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Została dopuszczona do obrotu w UE 21 grudnia 2020 r.
Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek zostanie zakończona w UE do września 2021 r.
Jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.
Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki Covid-19, opracowanej przez Pfizer i BioNTech, zostanie zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r.
KE poinformowała w piątek o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Razem z dawkami od firmy Moderna wystarczą one do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE – oznajmiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Aktualizację informacji dotyczących szczepionki zlecił Komitet ds. Leków dla ludzi (CHMP), który jest organem EMA.
aw/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS