Od 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla grupy “pierwszej”. A ty masz 50 lat, pracujesz w sklepie w Zielonej Górze. Nie należysz do tzw. “grupy zero” z lekarzami i pielęgniarkami ze szpitali węzłowych, która szczepi się przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności.
Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
Nie zapiszesz się na szczepienie w etapie “pierwszym” (przysługuje pensjonariuszom DPS i ZOL, policjantom, strażakom, nauczycielom). Nie dla ciebie też grupa “druga” – m.in. listonosze i pracownicy poczty, kierowcy tramwajów i autobusów, kolejarze, sędziowie, część urzędników kontaktujących się z mieszkańcami).
Po nich odbędą się szczepienia populacyjne, czyli dla całej reszty. Kiedy więc się najwcześniej możesz zaszczepić, który jesteś w kolejce? – pytasz.
– Możesz sam policzyć – podpowiadają lekarka Aleksandra Zając i Dominika Miszewska, doktorantka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które opracowały specjalny kalkulator.
– Kalkulator kolejki szczepionkowej oszacuje, ile osób czeka w kolejce po szczepionkę COVID w Polsce. Przewiduje on również, jak długo będziesz czekać na szczepionkę i kiedy prawdopodobnie będziesz mógł przyjąć pierwszą dawkę – tłumaczą.
Który jesteś w kolejce?
Obliczmy prognozę dla zielonogórskiego 50-latka. Przyjmijmy optymistycznie, że tygodniowo w Polsce zaszczepi się 850 tys. ludzi. Nasz zielonogórzanin jest zdrowy, aktywny zawodowo. Wypełniamy pola. Wynik: jesteś między 8 233 568 a 14 781 632 osób przed tobą w kolejce do szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Przyjmując założenie szczepienia 850 000 osób tygodniowo i wyszczepialność wśród ludzi na poziomie 47 proc., otrzymasz swoje dwie dawki szczepionki między 24.05.2021 a 08.09.2021, a pełną odporność uzyskasz 15.09.2021.
Sprawdź się w Kalkulatorze Kolejki Szczepionkowej – TUTAJ
Wybierzmy wariant mniej optymistyczny. Przyjmijmy, że w kraju tygodniowo zaszczepi się 500 tys. ludzi. Dla tego samego 50-latka oznacza to, że miejsce w kolejce (między 8,2-14,5 mln osób) się nie zmieni. Tyle że szczepienia możemy się spodziewać nawet w lutym 2022 r.
A teraz czarny scenariusz – 100 tys. tygodniowo. Wtedy zaszczepienie wszystkich dorosłych w Polsce zajmie nam 4,4 tys. dni. Swoją dawkę, 50-latku z Zielonej Góry przyjmiesz najwcześniej wiosną 2024 r.
CZYTAJ TAKŻE: Lekarz, któremu grozili śmiercią, bo chciał szczepić personel, broni Jandy: “Przyklasnąłbym też Kaczyńskiemu”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS