Wnosząc o przywrócenie zarejestrowania spółki jako podatnika VAT, to ona musi dowieść, że wykorzystywała banki tylko do prowadzenia biznesu, a nie do wyłudzeń podatkowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił właśnie skargę spółki, która spierała się z fiskusem o wykreślenie jej z rejestru podatników VAT.
Kłopoty spółki zaczęły się, gdy we wrześniu 2019 r. fiskus wykreślił ją z rejestru podatników VAT. Podstawą był art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT. Konkretnie informacje zawarte w zawiadomieniu szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o podejrzeniu prowadzenia przez spółkę działań z zamiarem wykorzystania banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, w szczególności dotyczące przedłużenia blokady.
Na początku 2020 r. spółka złożyła wniosek o przywrócenie rejestracji jako podatnika VAT i VAT-UE na podstawie art. 96 ust. 9j ustawy o VAT. Wskazała, że w trakcie kontroli celno-skarbowej doszło do uchylenia zabezpieczenia na jej majątku. To jej zdaniem jest jednym z istotnych powodów przywrócenia statusu czynnego podatnika VAT, bo uchylając decyzję, fiskus niejako potwierdził, że nie uczestniczyła w procederze wyłudzania VAT z wykorzystaniem sektora finansowego.
Podkreślała, że to kontrahenci jej kontrahentów mogli być nieuczciwi i wykorzystywali banki do wyłudzania podatku. To jednak nie powoduje, że ona także w tym procederze uczestniczyła.
Fiskus pozostał głuchy na te argumenty. Odmawiając przywrócenia rejestracji bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, stwierdził, że spółka nie udowodniła, że nie miała zamiaru wykorzystywać banki do nadużyć.
Spółka zaskarżyła odmowę, ale przegrała. Poznański WSA przypomniał, że fiskus wykreśla z urzędu podatnika z rejestru VAT bez konieczności zawiadamiania go o tym, jeżeli posiadane informacje wskazują na prowadzenie działań z zamiarem wykorzystania m.in. działalności banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Spółka kwestionowała też czynności związane z wykreśleniem, ale bez skutku.
WSA n … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS