Pytanie zadała kobieta, która prowadzi pola kempingowe i namiotowe w ośrodku wypoczynkowym. Składa się na niego: grunt, budynki i budowle (m.in. pawilon noclegowy, 10 domków drewnianych).
Kobieta kupiła z mężem ten ośrodek w 2005 r., a teraz zamierza go sprzedać spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która od lipca 2020 r. prowadzi na tym terenie działalność turystyczną (na podstawie umowy dzierżawy). Wyjaśniła, że nabycie ośrodka nie podlegało VAT, nie została wystawiona z tego tytułu faktura.
KIS: Odpłatne treningi są zwolnione z podatku
Zobacz również
Chciała się upewnić, czy sprzedaż tego ośrodka będzie zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem:
- gdy jest ona dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim albo
- gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.
Podatniczka uważała, że zwolnione z VAT będzie również zbycie prawa wieczystego gruntu. Wskazała na uchwałę z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 2/11), w której Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu jest dostawą, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VA … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS