Polskie prawo dopuszcza przekształcanie się spółek handlowych w inne spółki handlowe. Oznacza to możliwość zmiany formy prawnej przedsiębiorcy w trakcie jego istnienia np. ze spółki komandytowej w spółkę jawną lub ze spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wbrew powszechnym obawom przedsiębiorców decyzja o przekształceniu nie musi oznaczać turbulencji dla prowadzonej działalności, w szczególności w zakresie tożsamości przedsiębiorstwa, istniejących kontraktów lub stosunków prawno-pracowniczych.
Dlaczego warto się przekształcać?
Powodów może być co najmniej kilka. Jednym z częstych argumentów przemawiających za zmianą formy działalności jest rozszerzenie zakresu prowadzonego biznesu i związane z tym ryzyko ponoszone przez przedsiębiorcę. W takim przypadku przekształcenie spółki osobowej (np. spółki jawnej) w spółkę kapitałową (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) pozwala zminimalizować odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Dzieje się tak, ponieważ wspólnicy (akcjonariusze) spółek kapitałowych nie odpowiadają za zobowiązania spółki, podczas gdy w przypadku spółek osobowych wspólnicy mogą pod pewnymi warunkami odpowiadać za takie zobowiązania spółki całym majątkiem własnym….
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS