Mamy w Polsce 12 054 nowe zakażenia koronawirusem; zmarło 186 osób. Od marca zakażenie koronawirusem potwierdzono w naszym kraju u 1 356 882 osób, z których 30 241 zmarło. Na południu Słowacji mieszkańcy będą musieli mieć od poniedziałku negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wychodząc m.in. do pracy. Do 13 stycznia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z Wielkiej Brytanii. Bardziej zaraźliwa i szybciej rozprzestrzeniająca się odmiana wirusa odkrytego w Wielkiej Brytanii i oznaczonego VUI-202012/01 trafiła już do USA, w tym do stanu Nowy Jork. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u około 86,7 mln ludzi na świecie, ponad 1,87 mln zakażonych zmarło. Najważniejsze informacje na temat przebiegu pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia. Dane w nim są aktualizowane na bieżąco.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 054 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej – aż 1609 – odnotowano w województwie wielkopolskim. Resort podał też dane o kolejnych 186 zgonach. Jak wyjaśniono, 38 osób zmarło z powodu Covid-19, a 148 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami.
- W sumie od początku epidemii w Polsce odnotowano 1 356 882 zakażenia koronawirusem. Zmarło 30241 osób. Wyzdrowiało 1 095 616 pacjentów.
- Na świecie koronawirusem zaraziło się około 86,7 mln ludzi, ponad 1,87 mln zmarło
- Na Słowacji zakaz wychodzenia z domu bez negatywnego wyniku testu
- Zakaz lądowania w Polsce samolotów z Wielkiej Brytanii
Dawki szczepionek są dystrybuowane do wszystkich placówek zgodnie z ich zamówieniem. Szczepionki, które przekazujemy, mają już rozpoczęty termin ważności, wynosi on dokładnie 120 godzin – powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Wszystkie punkty szczepień zamawiają szczepionki w czwartek, następnie w poniedziałek do godz. 12.00 dojeżdżają one do punktów. Szczepionki, które przekazujemy, mają już rozpoczęty termin ważności. Wynosi on dokładnie 120 godzin. W tym czasie muszą być przez dany punkt wykorzystane – doprecyzował.
W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w trzy dni zaszczepiło się 1800 osób na 2850 pracowników całej załogi – powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Instytutu Mariusz Gierej.
Wyjaśnił, że w pierwszej fazie na szczepienie zapisało się 1680 osób z 2850 pracowników całej załogi Instytutu.
Granica Francji z Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do odwołania – poinformował francuski premier Jean Castex. Zapowiedział, że obowiązujące w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia sanitarne w kraju nie zostaną zniesione w styczniu.
Muzea, kina, obiekty sportowe pozostaną zamknięte do końca miesiąca – poinformował.
Wielkopolskie szpitale węzłowe złożyły zamówienie na kolejne 18,9 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Dostawy do tych placówek będą realizowane w poniedziałek. Stube podał, że duże zapotrzebowania na szczepionki zgłaszają przede wszystkim szpitale kliniczne. Zamówienie na ponad 2 tys. dawek złożył np. Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W szpitalu tym mają być prowadzone także szczepienia m.in. personelu medycznego z innych placówek medycznych.
Szkoleniowiec piłkarzy Realu Madryt Zinedine Zidane znajduje się w izolacji po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem – informują zagraniczne media.
Jak dodano, Francuz nie wziął udziału w czwartkowym treningu drużyny.
Szesnasta w klasyfikacji generalnej Tour de Ski Szwedka Linn Svahn miała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Od razu została poddana izolacji, podobnie jak osoby, z którymi miała bezpośredni kontakt. Teraz ma przejść dokładniejszy test PCR.
Aż 1162 zgony z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju – poinformował brytyjski rząd. Wykryto też 52 618 nowych zakażeń koronawirusem.
Liczba zgonów jest o 121 wyższa od tej ze środy. To drugi dzień z rzędu i zarazem drugi przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by dobowa liczba zarejestrowanych zgonów przekroczyła tysiąc. Najgorszym bilansem od początku epidemii pozostaje ten z 21 kwietnia, gdy poinformowano o 1224 zmarłych.
414 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, a liczba kolejnych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem wyniosła 18 020 – podało ministerstwo zdrowia. Bilans zgonów od początku pandemii wynosi 77 291.
Wykonanych zostało w ciągu doby 121 tysięcy testów. Wskaźnik pozytywnych wyników wzrósł o 3 punkty procentowe do 14,8 procent.
20 tys. zł stracił mieszkaniec okolic Białegostoku oszukany metodą “na policjanta”.
80-latek uwierzył, że to akcja przeciwko przestępcom podrabiającym dokumenty, pieniądze wypłacił z bankowego konta i przekazał je przestępcy podającemu się za funkcjonariusza.
Rząd Portugalii uchwali nowe restrykcje sanitarne w kraju. Poinformował, że podczas ostatniej doby liczba zakażeń wyniosła prawie 10 tys., czyli była bliska dotychczasowego rekordu ze środy.
Aż 86 proc. pacjentów z łagodnym Covid-19 ma zaburzenia węchu. W umiarkowanie ciężkich i ciężkich przypadkach jest to mniej niż 10 proc. – informuje pismo “Journal of Internal Medicine”.
Jedynie u 5 proc. pacjentów węch nie wraca do normy po pół roku.
Na ten moment mamy zaszczepione w Polsce 177 tys. 863 osoby w Polsce – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Do punktów szczepień – jak mówił – dostarczono 204 tysiące dawki szczepionki.
Na ten moment mamy już zaszczepione 177 tys. 863 osoby w Polsce. Dostarczonych dawek do punktów szczepień mamy ponad 204 tysiące – poinformował Dworczyk na czwartkowej konferencji prasowej.
Jak dodał, stosunkowo niewiele, bo 215 dawek szczepionki zostało zutylizowane. W większości to były sytuacje, gdzie mechanicznemu uszkodzeniu, już w punkcie szczepień, ulegała fiolka – wyjaśnił szef KPRM.
Przekazał ponadto, że u ośmiu osób wystąpiły lekkie niepożądane odczyny poszczepienne.
Punkty szczepień przeciw COVID-19 są we wszystkich 167 gminach w woj. śląskim, aktualnie to 670 punktów – poinformował śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
To oznacza, że każdy mieszkaniec województwa ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko swojego miejsca zamieszkania.
Województwo pomorskie zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce pod względem wykonanych testów na koronawirusa w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców – podały służby prasowe wojewody. W regionie działa 37 punktów pobierania wymazów.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od początku pandemii w Pomorskiem przebadano 637 030 próbek. Oznacza to, że na każde 100 tysięcy mieszkańców województwa, 23 227 było testowanych w kierunku COVID-19. Zajmujemy więc pierwsze miejsce pod względem wykonanych testów w stosunku do liczby ludności – poinformował w czwartek Pomorski Urząd Wojewódzki.
Próbki od mieszkańców pobierane są w centrach diagnostycznych Covid-19 drive-thru, punktach poboru wymazów oraz w domach pacjentów przez mobilne zespoły wymazowe.
Ruszają szczepienia studentów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Do czwartku na szczepienie przeciw Covid-19 zgłosiło się ponad 6000 studentów – poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach.
Rzecznik podała, że w poniedziałek 11 stycznia rozpoczną się szczepienia studentów w specjalnym punkcie utworzonym w Szpitalu Klinicznym ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej.
We wtorek z kolei szczepienia studentów zaczną się w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii WUM przy ul. Binieckiego.
Ponad 700 łóżek covidowych jest zajętych w szpitalach w Warmińsko-Mazurskiem. Tak wysoka liczba utrzymuje się już od kilku tygodni.
Część pacjentów zbyt późno zgłasza się do lekarzy – tłumaczy szef tamtejszego sanepidu Janusz Dzisko.
Miały być spadki liczby nowych zakażeń, a będzie stabilizacja poziomu pandemii w Polsce – przewidują naukowcy z Zespołu Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Dla przeciętnego Polaka nie ma żadnej różnicy, czy zaszczepi się szczepionką na COVID-19 firmy Pfizer czy Moderna, poziom ich skuteczności jest praktycznie identyczny – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, różnice są w przechowywaniu preparatów.
Miały być spadki liczby nowych zakażeń, a będzie stabilizacja poziomu pandemii w Polsce – przewidują naukowcy z Zespołu Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Badacze podkreślają, że wpływ na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju ma m.in. angielska mutacja koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa. Jest już na pewno obecna jest w naszym kraju – mówi RMF FM doktor Jakub Zieliński.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła, że pandemia koronawirusa potrwa jeszcze przez dłuższy czas i należy się spodziewać jej nasilenia. Jak jednocześnie zaznaczyła, rozprowadzane obecnie szczepionki dają w pewnym stopniu nadzieję na poprawę sytuacji.
Decyzja dotycząca ewentualnego powrotu uczniów klas I-III do szkół podstawowych powinna być podjęta w przyszłym tygodniu, gdy będą pełniejsze dane dotyczące rozwoju epidemii – zaznaczył na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
“Jeszcze mamy przed sobą kilka dni, w których to odnotujemy wyniki posylwetrowe, ponoworoczne i wówczas będziemy wiedzieć, na jakim poziomie epidemii stoimy i czy rzeczywiście uruchomienie edukacji na poziomie podstawowym w klasach I-III będzie możliwe” – powiedział.
Dodał, że sanepid zgromadził już dane wszystkich chętnych do szczepienia nauczycieli i personelu administracji szkół podstawowych, które mogą być uruchamiane po feriach.
Rząd czeski przedłużył co najmniej do 22 stycznia obowiązywanie surowych obostrzeń związanych z pandemią SARS-CoV-2. Podjęto także decyzję, że stacje narciarskie i wyciągi pozostaną zamknięte.
Aktualnie w Czechach m.in. obowiązuje zakaz wychodzenia od godz. 21 do 5 rano następnego dnia. Zamknięta jest większość sklepów i zakładów usługowych. W szkołach obowiązuje nauka zdalna. Nie działają restauracje i hotele. Zamknięte są teatry kina, sale wystawowe, galerie i muzea.
Amerykańska firma Moderna zapowiedziała, że będzie starała się wyprodukować w 2021 roku nawet około jednego miliarda dawek swojej szczepionki. W środę preparat ten został zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Nie ma wciąż pewności, jak długo mogą się utrzymywać przeciwciała wytworzone w organizmie po podaniu szczepionki tej firmy. Nie wyklucza się, że może to trwać nawet kilka lat.
Do tej pory wykonano w Polsce 160 359 szczepień przeciw Covid-19. Dostarczono już 697 320 dawek – wynika z dziennego raportu zamieszonego w czwartek na Twittrze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Liczba zutylizowanych szczepionek – 167, liczba niepożądanych odczynów – 8.
Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 12 054 nowe zakażenia koronawirusem; zmarło 186 osób.
Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (1609), mazowieckiego (1469), zachodniopomorskiego (1324), kujawsko-pomorskiego (1078), pomorskiego (1003), śląskiego (855), warmińsko-mazurskiego (709), dolnośląskiego (627), łódzkiego (627), podkarpackiego (570), małopolskiego (453), lubuskiego (379), lubelskiego (331), opolskiego (326), podlaskiego (272), świętokrzyskiego (181).
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 727 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1590 jest pod respiratorami – podało Ministerstwo Zdrowia. Na kwarantannie przebywają obecnie 150 303 osoby.
Resort poinformował też, że dotychczas wyzdrowiało 1 095 616 osób zakażonych koronawirusem.
W tej chwili ograniczenia epidemiczne są wystarczające, najbardziej możliwym wariantem jest ich przedłużenie; decyzja w tej sprawie powinna pojawić się na przełomie tego i następnego tygodnia – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
W programie “Tłit” Wirtualnej Polski dodał, że nie jest “tak dużym optymistą” w kwestii powrotu dzieci do szkół 18 stycznia. “Spodziewam się, że ta decyzja zostanie ogłoszona najpóźniej w poniedziałek” – powiedział.
154 tysiące osób w Polsce dostało już szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Od dziś obowiązują zaktualizowane wytyczne dotyczące tego, kto może dostać preparat w ramach tak zwanej grupy zero.
To jest koniec szybszych szczepień dla rodzin lekarzy i pacjentów. Takie szczepienia były możliwe w okresie świąteczno-noworocznym, gdy wielu medyków było na urlopach. Chodziło o to, aby zmniejszyć ryzyko, że niewykorzystany preparat trzeba będzie wyrzucić – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski.
Teraz szczepieni będą głównie pracownicy szpitali, aptek i uczelni medycznych. Tak ma być do 25 stycznia – wtedy szczepionkę mają dostać pierwsi seniorzy, nauczyciele oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Rząd Japonii planuje ogłoszenie stanu wyjątkowego w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach. W stolicy po raz pierwszy od początku pandemii zgłoszono tego dnia ponad 2 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W całym raju było to ponad 6 tys. Japonia mierzy się obecnie z trzecią falą pandemii Covid-19.
Kolejne kraje, w tym Polska, na własną rękę podejmują rozmowy z koncernami farmaceutycznymi o zakupie dodatkowej puli – pisze czwartkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.
Powołując się na własne “źródła w rządzie”, “DGP” podaje, że “poufne negocjacje z firmą Pfizer polski rząd rozpoczął jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia”. Podobne rozmowy z Pfizerem – również niezależnie od działań na szczeblu unijnym – podjął Berlin.
Nie ma podstaw, aby przedsiębiorcy płacili kary nałożone przez sanepid za prowadzenie działalności w czasie jej zamrożenia – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok, choć nieprawomocny, otwiera drogę do podważania kar nałożonych przez sanepid – podaje czwartkowa “Rzeczpospolita”. Chodzi o fryzjera, który ostrzygł klienta trzy dni po zamrożeniu gospodarki.
W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 26 391 nowych infekcji koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 1070 osób.
Od początku pandemii w Niemczech wykryto 1 835 038 zakażeń SARS-CoV-2 i zmarło 37 607 zainfekowanych osób.
Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymało dotąd 367 331 mieszkańców RFN, czyli 0,44 proc. ludności.
Niedawne odkrycie nowego szczepu koronawirusa, który dotarł już do Ameryki spowodowało w Nowym Jorku presję na przyspieszenie akcji szczepień. Lokalny ekspert twierdzi, że aby uniknąć kolejnej fali Covid-19 należy w ciągu 6 tygodni podać preparat połowie populacji miasta.
Według ostatnich szacunków w pięciu dzielnicach miasta żyje ponad 8,3 mln ludzi. Zgodnie z wcześniejszymi planami do końca stycznia miało zostać zaszczepionych milion osób. Jak informuje w środę portal NYC Health, pierwszą dawkę otrzymały dotychczas 129 624 osoby, a drugą 2492.
Od czwartku do 13 stycznia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Sekretarz stanu ds. turystyki Jean-Baptiste Lemoyne poinformował prezesa Związku Ośrodków Narciarskich Alexandre’a Maulina, że wyciągi narciarskie nie zostaną ponownie otwarte w czwartek, 7 stycznia, jak wstępnie obiecywały władze – podała stacja BFM TV.
Nie podano daty ponownego otwarcia. Decyzja ta została podjęta w środę przez Radę Obrony, która debatowała nad sytuacją epidemiczną we Francji.
W związku pogarszającą się sytuacją epidemiczną na południu Słowacji, mieszkańcy od poniedziałku, aby wyjść do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły będą musieli mieć negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS