A A+ A++

ODPOWIEDŹ

Dopóki pracownik nie ukończy 26. roku życia, dopóty ma prawo do korzystania ze zwolnienia przychodów z podatku dochodowego. Obywatelstwo ani miejsce zamieszkania nie ma znaczenia, jeśli do danego źródła przychodów ma zastosowanie opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

(Nie)rezydenci a miejsce opodatkowania przychodów

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast nierezydenci, czyli osoby niemające w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium naszego kraju. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) określa, że osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP jest osoba fizyczna, która:
1) posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski przez podatników nierezydentów uważa się w szczególności m.in. dochody (przychody) z pracy wykonywanej na terenie Polski na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.
Zatem, jeśli osoba pochodząca z Ukrainy została zatrudniona na umowę o pracę, którą będzie u nas wykonywała i którą będzie opłacał polski pracodawca, to uzyskane przez nią przychody podlegają opodatkowaniu w Polsce, według tych samych reguł co przychody polskich pracowników. Tak będzie również do momentu przekroczenia limitu czasowego pobytu w Polsce w roku podatkowym. Jeśli bowiem pobyt ten przedłuży się ponad 183 dni, to Ukrainiec zyska status polskiego rezydenta, nawet jeśli ośrodek jego interesów życiowych pozostał na Ukrainie.

Rozszerzenie preferencji od 1 stycznia 2021 r.

Wśród źródeł przychodów jest zarówno stosunek pracy i pokrewne, jak i działalność wykonywana osobiście, w tym z tytułu umowy zlecenia czy o dzieło zawartej z przedsiębiorcą (np. osobą fizyczną czy prawną). Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje ulga dla młodych, która polega na zwolnieniu z podatku dochodowego do określonego limitu przychodów osób w wieku do ukończenia 26. roku życia. Do końca 2020 r. ulgą objęte były jedynie przychody z dwóch wymienionych źródeł, czyli ze stosunku pracy i pokrewnych oraz z działalności wykonywanej osobiście, ale tu tylko z umów zlecenia. Od 1 stycznia 2021 r. więcej osób może skorzystać z tej preferencji. Mianowicie, z podatku dochodowego zwolnione są przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 u.p.d.o.f.,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w ustawie o praktykach absolwenckich,
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a prawa oświatowego
‒ otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Przy okazji warto więc przypomnieć, że zgodnie z przepisami ustawy o praktykach absolwenckich, osoba fizyczna, prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może przyjąć na praktykę osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką, zawieranej pomiędzy praktykantem a organizatorem praktyki. Umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż trzy miesiące. Jeśli praktyka jest odpłatna, to wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2021 r. – 5600 zł (2 x 2800 zł). Przychód z takiej umowy jest zaliczany do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.).
Podobny cel ma umowa o staż uczniowski. W celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia (niebędący młodocianymi pracownikami), mogą oni w okresie nauki odbywać staż w rzeczywistych warunkach pracy, zw … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprawca kradzieży puszki WOŚP zatrzymany
Następny artykułRozwój ePUAP