Wraz z nowym rokiem pracę rozpoczęło Gdyńskie Centrum Informatyki (GCI). Dyrektorką nowo powstałej jednostki została Anna Byczkowska. Głównym zadaniem GCI jest kompleksowa obsługa teleinformatyczna Urzędu Miasta Gdyni oraz podlegających mu jednostek organizacyjnych.
Uchwałę w sprawie utworzenia nowej jednostki budżetowej i nadania jej statutu, bez głosu sprzeciwu, przyjęto podczas sesji Rady Miasta Gdyni, która odbyła się 25 listopada. GCI jest efektem ogłoszonego w lipcu ubiegłego roku projektu Cyfrowa Gdynia. Prezydent Wojciech Szczurek powołał wówczas zespół ekspercki, przed którym postawił zadanie opracowania i wdrożenia optymalnych, kompleksowych rozwiązań technologicznych dla gdyńskiego magistratu i jednostek miejskich.
– Niezmiernie się cieszę, że Pan prezydent powołał na stanowisko dyrektor GCI panią Annę Byczkowską. Mieliśmy okazję współpracować w Gdyńskim Centrum Sportu, dzięki czemu jestem przekonany, że to osoba kompetentna, z bogatym doświadczeniem w administracji i przede wszystkim znająca realia gdyńskiego samorządu – mówi Rafał Klajnert, sekretarz miasta i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni. I dodaje: – Przed jednostką postawiony został bardzo ambitny harmonogram, ale wierzę, że zespół, który stworzy pani dyrektor, podoła temu zadaniu.
Utworzenie centrum usług wspólnych w obszarze szeroko pojętych technologii cyfrowych, obejmujących kwestie infrastrukturalne, utrzymaniowe czy wdrożeniowe, pozwoli na stworzenie jednolitego standardu w ujęciu miasta.
– Jednostka zapewni realizację usług z zakresu: wdrażania i utrzymywania systemów informatycznych, budowy i administrowania sieci teleinformatycznej – w tym infrastruktury telekomunikacyjnej, a także usług utrzymaniowych i eksperckich w powyższych dziedzinach. Centralne przetwarzanie danych i współdzielenie zasobów przełoży się m.in. na: wyższą jakość obsługi mieszkańców, optymalizację kosztów oraz ujednolicenie procedur – zapowiada Anna Byczkowska, dyrektor Gdyńskiego Centrum Informatyki.
– Ostatnich osiem miesięcy było bardzo pracowite. Zespół ekspercki miał za zadanie uporządkować i scalić wiele działań związanych z cyfrowym światem w gdyńskim samorządzie. Kamieniem milowym jest powstanie GCI – jednej z nielicznych tego typu jednostek w naszym kraju, która w modelu hybrydowym będzie świadczyła usługi na rzecz innych jednostek miasta. Jest to działanie, które z jednej strony ma przynieść oszczędności finansowe, a z drugiej zwiększyć jakość działań związanych ze światem cyfrowym. Jestem przekonany, że działanie GCI przyniesie również wiele korzyści mieszkańcom naszego miasta – mówi Jakub Ubych, radny Miasta Gdyni i koordynator zespołu Cyfrowej Gdyni.
GDYŃSKIE CENTRUM INFORMATYKI rozpoczęło pracę 1 stycznia bieżącego roku. Od 1 marca jednostka będzie obsługiwać we wskazanych obszarach (usługi: eksperckie, utrzymaniowe, serwisowe, operatorskie, zakupowe, wdrożeniowe) Gdyńskie Centrum Sportu, Zarząd Dróg i Zieleni, Biuro Planowania Przestrzennego i Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. Miesiąc później pełną obsługą objęty zostanie również Urząd Miasta Gdyni.
ANNA BYCZKOWSKA
Ukończyła administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoją przyszłość od zawsze wiązała z pracą w administracji publicznej. Na rzecz Gdyni pracuje od 2002 roku.
- Przeszła wszystkie szczeble zatrudnienia w Gdyńskim Centrum Sportu (wcześniej Gdyńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji). Od 2010 roku kierowała dwoma zespołami w ramach Działu Zamówień Publicznych i Inwestycji;
- Poznała zasady funkcjonowania jednostki publicznej we wszystkich jej aspektach;
- Ma doświadczenie w zakresie gospodarki nieruchomościami, w tym kontroli obiektów budowlanych, ubezpieczeń, prowadząc wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniem mienia jednostki, ogromne doświadczenie w dziedzinie ustawy prawo zamówień publicznych, realizując rokrocznie ponad 100 postępowań. W tej dziedzinie ukończyła również studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim. Należała też do komisji pełniącej funkcję pomocniczą dyrektora jednostki w zakresie kontroli zarządczej nad firmą;
- Od 2010 roku koordynowała pracą zespołu realizującego inwestycje sportowe na terenie Gdyni, dodatkowo zajmowała się utrzymaniem w należytym stanie technicznym kilkuset wybudowanych obiektów, zlecając ich remonty, przebudowy czy rozbudowy;
- Zdobyła również doświadczenie w zakresie przygotowywania i pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na realizację zadań statutowych;
- Od 2019 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni – wcześniej współpracowała z ZDiZ i innymi jednostkami miasta w ramach realizacji wspólnych zadań;
- W ZDiZ była odpowiedzialna za optymalizację procesów wsparcia operacyjnego (finansowo-księgowe, zamówienia publiczne, administrację i sprawy HR), a także problematykę systemów IT w kierunku dalszej informatyzacji i digitalizacji działań jednostki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS