Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Warszawy? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
W tłumaczeniu na język polski to świąteczne pozdrowienie brzmi: “Chrystus się narodził i objawił – Błogosławione jest objawienie Chrystusa”. Przesłał nam je ksiądz Józef Naumowicz, duszpasterz ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie.
“Pozdrawiam serdecznie wszystkich Ormian w Polsce, ich Sympatyków i Przyjaciół, a także Rodziny polsko-ormiańskie / ormiańsko-polskie, których w naszym kraju jest coraz więcej. Wszystkim życzę zdrowych, optymistycznych i przede wszystkim błogosławionych Świąt, a także, by z przeżywania tych Świąt zaczerpnęli jak najwięcej duchowych mocy, wytrwałości, pokoju i nadziei, tak bardzo dzisiaj potrzebnych” – napisał ks. Naumowicz. – “Życzenia te kieruję z okazji tego Święta obchodzonego zarówno w obrządku rzymskokatolickim (25 grudnia), jak też w rycie ormiańskim, w którym – jako jedynym w świecie – zachowała się jedna ze starożytnych praktyk, by uroczystość Narodzenia i Chrztu Jezusa obchodzić razem 6 stycznia jako Objawienie Boże (Astwacahajtnutiun)”.
Uroczystą Mszę św. Narodzenia i Chrztu Jezusa w obrządku ormiańskokatolickim, połączoną z błogosławieństwem wody, odprawiono dziś w kaplicy przy kościele pw. Matki Bożej Jerozolimskiej przy ul. Łazienkowskiej. Nazajutrz po Święcie Narodzenia i Chrztu Jezusa, tak jak po czterech innych największych świętach w roku, przypada dzień modlitwy za zmarłych – “Or Mereloc”. “Będziemy pamiętać zwłaszcza o zmarłych w ostatnim roku, a w szczególny sposób – o żołnierzach i cywilach, którzy w ostatnich miesiącach zginęli w Arcachu i których groby rozsiały się po ormiańskiej ziemi, by dobry Bóg obdarzył ich wieczną chwałą i by z ich śmierci wyrosło dobro” – napisał ks. Józef Naumowicz.
Kościół ormiańskokatolicki działa w Armenii i wśród rozsianej po świecie ormiańskiej diaspory. Uznaje katolicką naukę o Chrystusie i prymat papieża. Należy do niego ok. 670 tys. wiernych. Liczniejszy jest Apostolski Kościół Ormiański. Zrzesza ok. 6 mln wiernych. Oba Kościoły zachowały wiele tradycji wczesnochrześcijańskich. Armenia przyjęła chrzest już na początku IV w.
W Kościele katolickim 6 stycznia przypada Święto Objawienia Pańskiego, nazywane potocznie Świętem Trzech Króli. W Kościołach prawosławnym i grekokatolickim tego dnia obchodzona jest wigilia Bożego Narodzenia. Obrządki wschodnie pozostały bowiem przy kalendarzu juliańskim, używanym od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obowiązywał on także na Zachodzie, ale w 1582 r. bullą papieża Grzegorza XIII został tu wprowadzony nowy kalendarz, tzw. gregoriański. Różnica między nimi polega na wprowadzeniu poprawki w naliczaniu lat przestępnych. W efekcie, święta Bożego Narodzenia w kalendarzu juliańskim przypadają 13 dni później niż w kalendarzu gregoriańskim.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS