A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 12 054 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 627 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 148 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 356 882. Dzisiaj (7 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 12 054 nowe przypadki. W Łódzkiem potwierdzono 627 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 38 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 148 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 30 tys. 241 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiały 7 872 osoby zakażone koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce wynosi ponad 1 milion 95 tysięcy osób.

  • W szpitalach przebywa obecnie prawie 17 tysięcy pacjentów “covidowych”. Wolnych pozostaje ponad 16 tysięcy łóżek.

  • Do respiratorów jest podłączonych 1 590 pacjentów, a wolnych pozostaje prawie 1400 takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych ponad 150 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym – prawie 6 tysięcy osób.

Koronawirus w Łódzkiem

W łódzkim szpitalu Jonschera postanowiono wykorzystać dzień wolny od pracy i wykonać dużą akcję szczepień. Celem na 6 stycznia było ponad pół tysiąca zaszczepionych osób. Akcja rozpoczęła się rano i – choć planowo szczepienia miały trwać do godziny 18, to już ok. 17 osiągnięto cel. Czytaj więcej

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia – podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele – tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Do szpitali węzłowych w regionie łódzkim do końca dnia trafi kolejnych 11 tysięcy dawek szczepionki przeciwko covid-19. Część placówek już wykorzystała wszystkie z poprzedniej dostawy i teraz będzie co tydzień zamawiać większą ich liczbę. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciwko koronawirusowi amerykańskiej firmy Moderna, a Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła ją na unijny rynek. Oznacza to, że prawdopodobnie wkrótce na terenie Unii Europejskiej będzie dostępna kolejna szczepionka.

Będzie to drugi preparat dostępny w Europie. Pierwszym jest szczepionka koncernów Pfizer i BioNTech, która jest podawany w większości krajów Wspólnoty. Wczoraj szczepienia rozpoczęła Holandia.

Liderem w szybkości podawania preparatu jest Izrael, gdzie otrzymało go ponad 15 procent populacji. Na władze kraju spadła jednak krytyka, bo Izrael nie dostarczył szczepionek na okupowane tereny palestyńskie. Dopiero wczoraj pierwsza partia ruszyła na Zachodni Brzeg.

Rosnąca liczba przypadków spowodowała, że w Europie lockdown obowiązuje między innymi w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 milion 883 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 87 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Resort chce, aby wszyscy nauczyciele wracający do nauczania stacjonarnego mogli przejść test na koronawirusa – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki 

Wiceminister mówił, że planowany termin testów to przyszły tydzień. Wyjaśnił, że Ministerstwo podjęło decyzję i poprzez kuratorów podjęto też działania zmierzające do tego, aby w przyszłym tygodniu przeprowadzić testy przesiewowe nauczycieli. Podkreślił, że chodzi o “stosunkowo dużą liczbę – prawie 190 000 osób”.

Włodzimierz Bernacki poinformował także, że kierownictwo resortu edukacji ma jutro zdecydować, czy po feriach uczniowie będą mogli wrócić do nauczania stacjonarnego. Jako pierwsi do szkoły wróciliby najmłodsi uczniowie. Władze MEN zbiorą się o 9.00.

Polityk zastrzegł, że decyzja o powrocie uczniów do szkół będzie uzależniona od danych, dotyczących dynamiki dobowej liczby nowych przypadków koronawirusa. Dodał, że on sam oraz inni członkowie kierownictwa resortu edukacji i nauki z niepokojem patrzą na dane z ostatnich dni. Wiceminister przypomniał, że statystyki zakażeń wzrosły. Jak mówił, “dziś jest prawie dwa razy tyle zakażeń, co wczoraj, a wczoraj było ich dwa razy tyle, co przedwczoraj”. Wyraził nadzieję, że jutrzejszy odczyt będzie korzystniejszy.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Koronawirus na świecie

Minister zdrowia Belgii wykluczył na razie możliwość złagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem. Jutro spotykają się eksperci i przedstawiciele władz wszystkich regionów, aby omówić sytuację w kraju.

W Belgii spadają liczby zakażeń COVID-19, przyjęć do szpitali i zgonów. Pojawiają się w związku z tym apele, między innymi usługodawców, o złagodzenie ograniczeń i otwarcie na przykład zakładów fryzjerskich czy salonów kosmetycznych.

Minister zdrowia Belgii uważa jednak, że ograniczenia powinny zostać utrzymane, choć przyznaje, że najnowsze dane są obiecujące. “Powinniśmy podziękować obywatelom za niesłychaną dyscyplinę i solidarność. Ale wirus wciąż krąży i mamy jeszcze długą drogę do przebycia” – powiedział w rozmowie z francuskim radiem Bel RTL Frank Vandenbroucke.
W ostatnim tygodniu w 11-milionowej Belgii wykrywano średnio 1620 przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby. To o 10 procent mniej w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni.

Obecnie w belgijskich szpitalach jest nieco ponad 2 tysiące pacjentów, 405 osób jest na oddziałach intensywnej terapii. Od początku pandemii w Belgii zakażonych zostało prawie 656 tysięcy osób, odnotowano ponad 19800 zgonów.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 548 osób zakażonych koronawirusem, ponad 100 mniej niż wczoraj. Wykryto ponad 20 tys. nowych przypadków. Od początku pandemii zmarło blisko 77 tys. zakażonych, najwięcej w Europie. We Włoszech odsetek zmarłych w stosunku do liczby mieszkańców jest najwyższy na świecie. Dziś wykryto 5 tys. więcej nowych przypadków niż wczoraj, ale wynika to z większej liczby przeprowadzonych testów. Współczynnik wyników pozytywnych jest identyczny – niemal 11,5 procent.
Minimalnie spadła liczba hospitalizowanych. Jest ich obecnie nieco ponad 23 tys. W stanie ciężkim na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 2,5 tys. pacjentów. Zdaniem włoskich ekspertów sytuacja epidemiologiczna jest niepokojąca, choć stabilna. Wskazują, że efekty kończącego się dziś lockdownu będą widoczne w statystykach w połowie stycznia.

W Czechach odnotowano wczoraj ponad 17 tysięcy zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii. Rekordowy jest też przyrost infekcji w stolicy kraju.
Praskie służby sanitarne poinformowały o ponad dwóch tysiącach nowych zakażeń. W całym kraju przybyło 17 278 infekcji, a odsetek pozytywnych testów wyniósł wczoraj ponad 41%.

Duży przyrost zakażeń i ofiar COVID-19 sprawił, że przeciążone są czeskie krematoria. Z Ostrawy do krematorium w sąsiednim kraju południowomorawskim przetransportowanych zostanie 50 ciał. Minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček po posiedzeniu centralnego sztabu kryzysowego zapowiedział koordynację działań.

– Sytuacja w kraju morawsko-śląskim jest skomplikowana już od dłuższego czasu. Są tam dodatkowe chłodnie. Bardzo obciążone są krematoria także w innych regionach, dlatego będziemy musieli wprowadzić kompleksowe rozwiązanie dla całej Republiki Czeskiej” – powiedział szef MSW.

Jan Hamáček ponownie zaapelował o stosowanie się do obowiązujących obostrzeń. Zaznaczył, że rozumie zmęczenie pandemią dodając jednak, że jedynym sposobem na powrót do normalności jest zaszczepienie odpowiedniej części populacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVI edycja Nagrody Gombrowicza. Zgłoszenia do końca stycznia
Następny artykułEpidemia koronawirusa. Mniej nowych zakażeń i zgonów