A A+ A++

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje, ile osób zachorowało i ile zmarło w poszczególnych województwach. Dziś w całym kraju potwierdzono 14 151 nowych przypadków zakażenia, zmarły 553 osoby. Zmniejszyła się liczba zajętych “łóżek COVID-19”, spadła też liczba wykorzystywanych respiratorów. O prawie 7 tysięcy wzrosła liczba osób objętych kwarantanną. Oto najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia.

W środę resort zdrowia poinformował o 14 151 nowych przypadkach zakażenia. Zmarły 553 kolejne osoby. 144 pacjentów nie miało chorób współistniejących.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwie mazowieckim – 1686.

Szczegółowe dane dotyczące nowych zakażeń i zgonów we wszystkich regionach prezentujemy w tabelce i wykresach poniżej (na podstawie witryny gov.pl):

Koronawirus w Polsce. Ile osób zostało zaszczepionych?

SPRAWDŹ >> Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19? Gdzie jest twój punkt szczepień?

Według komunikatów przekazanych w środę przez Ministerstwo Zdrowia:

33 194 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (-160 w stosunku do dnia poprzedniego),  – z tego 17 057 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (-134),  – 2967 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+10),  – z tego 1606 respiratorów jest wykorzystywanych (-23),  – 162 514 osób jest objętych kwarantanną (+6 906),  – 5 971 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym (-13),  – 1 087 744 osoby wyzdrowiały (+8 852).

Twitter/@MZ_GOV_PL

Ile osób zostało zaszczepionych?

Resort zdrowia przekazał, że liczba zaszczepionych wynosi obecnie 140 226.

Twitter/@MZ_GOV_PL

Koronawirus w Polsce – ile zakażeń?

Koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce pierwszy raz potwierdzono 4 marca 2020 roku. Po 215 dniach, czyli siedmiu miesiącach – dokładnie 4 października – liczba zachorowań przekroczyła 100 tysięcy. Kolejne 100 tysięcy zakażeń było potwierdzonych po 17 dniach – 21 października. Trzecie 100 tysięcy nowych infekcji potwierdzono po ośmiu dniach (trwało to od 22 do 29 października). Kolejne 100 tysięcy infekcji potwierdzono w ciągu pięciu dni (od 30 października do 3 listopada). Do poziomu ponad 500 tysięcy doszliśmy w cztery dni (od 4 do 7 listopada). 600 tysięcy zakażeń przekroczyliśmy w kolejne cztery dni (11 listopada). 700 tysięcy przekroczyliśmy 15 listopada, również po czterech dniach. Kolejne 100 tysięcy zakażeń potwierdzono po pięciu dniach – 20 listopada liczba zakażeń przekroczyła 800 tysięcy. 24 listopada – po dodaniu brakujących 22 954 przypadków – liczba ta przekroczyła 900 tysięcy. Pułap miliona potwierdzonych infekcji został przekroczony 2 grudnia, po kolejnych ośmiu dniach. Następne 100 tysięcy przypadków przekroczyliśmy 10 grudnia, a kolejne po następnych dziesięciu dniach (20 grudnia). 1 stycznia 2021 roku liczba potwierdzonych infekcji w Polsce przekroczyła 1,3 mln.

Najwyższy dotychczasowy dzienny bilans zakażeń to 27 875 infekcji. Odnotowano go 7 listopada.

Nowe obostrzenia od 28 grudnia 2020 roku

17 grudnia 2020 roku minister Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń w Polsce. Od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku: 1. hotele są zamknięte, również na tzw. podróże służbowe. Dostępne są tylko hotele dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są również hotele pracownicze, 2. stoki narciarskie nie działają, 3. ponownie zamknięte zostały centra handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, księgarń i kiosków, drogerii, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych, 4. przywrócono obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, 6. infrastruktura sportowa dostępna jest tylko w ramach sportu zawodowego.

Dodatkowo w sylwestra obowiązywało ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19.00 do godz. 6.00 dnia 1 stycznia 2021 roku.

Więcej o przyczynach wprowadzenia nowych obostrzeń >> Minister zdrowia: niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie

Ograniczenia i zakazy

Od 24 października 2020 roku cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Z kolei 26 listopada w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, w którym zachowano większość już obowiązujących ograniczeń, między innymi te dotyczące przemieszczania się czy limitów zgromadzeń. Przywrócono jednak działalność sklepów i usług w galeriach handlowych. Możliwe było działanie wyciągów narciarskich, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ograniczenia te obowiązywały od 28 listopada do 27 grudnia 2020 roku.

Od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku zamknięte są między innymi hotele, stoki narciarskie, część sklepów, a przybywający do kraju będą musieli odbyć 10-dniową kwarantannę.

Luzowanie obostrzeń po pierwszej fali koronawirusa

Zanim wprowadzono czerwone i żółte strefy, a później ograniczono się tylko do czerwonej, w 2020 roku rząd stopniowo znosił ograniczenia wprowadzone wiosną w związku z epidemią.

Od 6 czerwca otwarto kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Co się zmieniło? – otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?), – możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, – zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu.

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte – nadal w ścisłym reżimie sanitarnym – galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska – może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca 2020 roku

20 marca 2020 roku został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Lange/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolskie badania nad chlorochiną zwalczą COVID-19?
Następny artykułPonad 14 tys. zakażeń w całej Polsce. Najwięcej na Mazowszu