A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Pojęciem nootropy określa się leki i suplementy mające na celu poprawienie funkcji poznawczych mózgu. Poprawiają one pamięć, koncentrację, kreatywność i motywację. Preparaty te obejmują substancje syntetyczne lub naturalne. Na przykład kofeina zawarta w kawie przez niektórych uważana jest na naturalny nootrop. Leki nootropowe (prokognitywne) stosuje się głównie w przypadku chorób neurologicznych, np. choroby Alzheimera. Niestety w obecnych czasach presji w pracy czy w szkole, coraz częściej sięgają po nie ludzie zdrowi.

Po nootropy sięgają uczniowie i studenci przed ważnymi egzaminami, czy też osoby, które chcą być bardziej produktywne w pracy. Jednak przyjmowanie leków nootropowych przez osoby zdrowe budzi kontrowersje w świecie medycznym, z uwagi na możliwe efekty uboczne. Ponadto nootropy nie działają od razu. Aby zauważyć poprawę funkcji poznawczych, należy przyjmować leki lub suplementy przez kilka tygodni. Odczucie poprawy po jednej tabletce, to zwykle efekt placebo.

W Polsce leki nootropowe dostępne są na receptę. Niektóre osoby decydują się na zakup zagranicznych środków przez internet. Jest to obciążone dużym ryzykiem, gdyż nie mamy pewności co dostaniemy. Ponadto preparaty te nie są przebadane. Należy również wziąć pod uwagę, że nootropy mogą poprawić jakąś części funkcji poznawczych mózgu i jednocześnie osłabić inną. Na rynku dostępne sę nootropy oparte całkowicie na substancjach naturalnych o udowodnionym działaniu, które są znacznie bezpieczniejsze.

Jak działają nootropy naturalne

Nootropy naturalne, czyli nutraceutyki, stanowią substancje o korzystnym działaniu na pamięć i koncentrację. Zaliczamy do nich:

  • żeń-szeń,

  • bacopa monnieri,

  • ashwagandha,

  • miłorząb dwuklapowy.

Żeń-szeń, bacopa oraz ashwagandha zaliczają się do adaptogenów, czyli substancji wspomagających adaptację organizmu do trudnych warunków stresu zarówno psychicznego jak i fizycznego. Adaptogenami są głównie rośliny i grzyby wykorzystywane od lat w medycynie ajurwedyjskiej.

Jednym z nootropów naturalnych stosowanych w tabletkach na pamięć i koncentrację jest ashwagandha zwana indyjskim żeń-szeniem. Wykazuje ona, udokumentowane naukowo, działanie łagodzące stres i niepokój. Wpływa na aktywność receptorów GABA, co powoduje wyciszenie układu nerwowego, odprężenie i redukcję stresu. Wykazano również działanie antydepresyjne ashwagandhy podobne jak w przypadku leków opartych o imipraminę. Ashwagandha może okazać się skuteczna w leczeniu chorych na Alzheimera. Badania na szczurach wykazały spowolnienie o 50% tworzenia się zwłóknień w mózgu. Preparaty zawierające ashwagandhę sprawdzają się najlepiej dla osób, które potrzebują stłumienia stresu, wyciszenia, uspokojenia i poradzenia sobie z rozbieganymi myślami. Ponadto substancja ta wpływa na dobrze samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz podnosi siły witalne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leki_nootropowe

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/leki-nootropowe-prokognitywne-dzialanie-i-skutki-uboczne-aa-mZi3-fvZE-DKXi.html

https://www.medonet.pl/zdrowie,ashwagandha—dzialanie–dawkowanie–przeciwwskazania–skutki-uboczne,artykul,1728248.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa Podkarpaciu znaczący wzrost zakażeń koronawirusem. 654 osoby zachorowały. Dużo zgonów
Następny artykułW Świętokrzyskiem zmarło kilkanaście osób zakażonych koronawirusem