A A+ A++

Obie miejscowości są w powiecie lublinieckim. Łatwo do nich dotrzeć: do Woźnik np. autostradą A1, korzystając z węzła „Woźniki”, a do Lisowic koło Lublińca, jadąc DK46 w stronę Opola.

Szopka na rynku w Woźnikach (Fot. Beata Strąk)

W Woźnikach (w 2020 r. świętowały 750. rocznicę uzyskania praw miejskich – więcej TUTAJ) szopka stoi na rynku, w pobliżu kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po raz pierwszy pojawiła się tu w 1999 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Alojzego Cichowskiego. Tworzy ją kilkadziesiąt drewnianych figur niemal naturalnej wielkości wykonanych przez Ryszarda Wysockiego, rzeźbiarza z Kalet w powiecie tarnogórskim.

Szopka na rynku w WoźnikachSzopka na rynku w Woźnikach (Fot. Beata Strąk)

W szopce jest Święta Rodzina, Trzej Królowie podążający do żłóbka, Herod zamknięty w wieży. Wokół m.in. muzykanci, mała pasterka, wędrowiec, oddający Jezusowi hołd oraz zwierzęta – wielbłąd, pies, owieczki. Nad całością górują anioły i napis „Gloria in Excelsis Deo”. Co roku szopka była wzbogacana o kolejne elementy i nieco zmieniana, a figury odnawiane. Wieczorami jest oświetlona.

Szopka na rynku w WoźnikachSzopka na rynku w Woźnikach (Fot. Beata Strąk)

Plenerowa szopka w Woźnikach, nazywana też stajenką czy betlejemką, uznawana jest za jedną z ciekawszych tego rodzaju w Polsce. Pozazdrościły jej Kalety, które namówiły Ryszarda Wysockiego, by zrobił podobną dekorację także dla ich rynku.

Zupełnie inna jest bożonarodzeniowa szopka w Lisowicach, niewielkiej miejscowości koło Lublińca. Dekoracja od kilku lat powstaje przy miejscowym kościele pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.

Szopka w Lisowicach k. LublińcaSzopka w Lisowicach k. Lublińca (Fot. Beata Strąk)

Obok prostej stajenki z figurami Jezusa, Marii i Józefa jest zagroda z żywymi zwierzętami: osłem, alpakami, koziołkami, owieczką. Są także ptaki – m.in. gołębie, kury, bażanty – umieszczone w specjalnej zagrodzie na kółkach. Do środka trafiły także króliki.

Żywe zwierzaki budzą entuzjazm szczególnie dzieci, które przynoszą im m.in. marchewki. Szopkę w Lisowicach można oglądać do 6 stycznia.

Kowal podkuwa konie, szewc naprawia buty – zdjęcia i wideo z ruchomej szopki na Jasnej Górze TUTAJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister rozwoju planuje ujednolicić warunki techniczne dla rurociągów przesyłowych
Następny artykułTu będziemy mogli zgłosić się na szczepienie (wykaz placówek)