Nowe ręczniki kąpielowe są przyjemne i miękkie w dotyku. To właśnie miękkość materiału bywa czynnikiem decydującym przy zakupie tego produktu. Niestety, częste używanie ręczników pozbawia ich miękkości. Z wiekiem stają się szorstkie i drapiące, co jest szczególnie uporczywe dla małych dzieci i osób z wrażliwą skórą.
Co zrobić aby wydłużyć żywotność ręczników kąpielowych i sprawić, aby na nowo otulały nas po kąpieli? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na przywrócenie miękkości swoich ulubionych ręczników.
Ogranicz detergenty
Choć reklamy telewizyjne zachęcają do stosowania kilku środków do prania, to ich obecność wcale nie przysłuży się ręcznikom. Choć na pierwszy rzut oka płyny do płukania tkanin pomagają w uzyskaniu miękkości, to przy długim stosowaniu wytwarzają woskową barierę, która ogranicza włóknom wchłanianie odpowiedniej ilości wody. Stają się przez to szorstkie i spłaszczone. Choć wszyscy uwielbiamy przyjemny zapach unoszący się zaraz po otwarciu pralki, to warto uzyskać go w innej postaci, np. spryskując lekko wilgotny ręcznik naturalną wodą lawendową lub różaną.
Używaj naturalnych produktów do prania
Ręczniki nie lubią nadmiaru chemii, uwielbiają za to naturalne produkty. Zainspirujmy się radami naszych babć i wykorzystajmy w praniu dwa podstawowe produkty kuchenne – ocet i sodę oczyszczoną. Choć znane są głównie ze swoich właściwości czyszczących, to pomagają również w zachowaniu miękkości ręczników. Ocet zmiękcza włókna i wypłukuje je z osadów naturalnych (brud, pot, kosmetyki kolorowe), a także z tych pozostawionych przez płyny do płukania. Soda natomiast sprawi, że ręczniki na nowo zyskają utraconą miękkość. Zamiast sody oczyszczonej, możemy zastosować również sok z cytryny – spełni on to samo zadanie. Nie musimy się martwić o brzydkie zapachy – są one na tyle nietrwałe, że znikną wkrótce po wyciągnięciu prania z pralki.
Pozostaw wolną przestrzeń w pralce
Staramy się żyć ekologicznie i nie marnować wody, dlatego napełniamy bęben pralki do pełna przed każdym praniem. Niestety, takie działania sprawiają, że ręczniki nie zostaną dokładnie wyprane. Na włóknach utrzyma się osad z detergentu, który nie zostanie dobrze wypłukany. Aby ręcznikom nie było zbyt ciasno, należy zapełnić ręcznikami maksymalnie dwie trzecie bębna.
Zapomnij o wysokich temperaturach
Aby ręczniki kąpielowe wyglądały jak nowe, trzeba prać je w odpowiedniej temperaturze. Nie powinna ona przekraczać normy podanej na metce, która wynosi 60 stopni Celsjusza dla ręczników bawełnianych i frotte. Ręczniki nie lubią także prasowania – wysoka temperatura z żelazka powoduje szybsze niszczenie tkanin. Miejmy to na uwadze, narzekając na nieestetyczne zagniecenia świeżego prania.
Wprowadź nowe metody suszenia
Samo pranie ręczników nie wystarczy, aby ręczniki wróciły do dawnego wyglądu. Istotne jest też ich suszenie. Po wyjęciu z pralki należy je energicznie strzepnąć i starannie rozwiesić, aby wyprostować włókna i pozwolić materiałowi swobodnie oddychać. Dzięki takiemu rozwiązaniu ręczniki kąpielowe staną się na nowo puchate i miękkie w dotyku.
Gwarantujemy, że po zastosowaniu powyższych rad, twoje ręczniki odzyskają dawną jakość i przyjemną miękkość. Sprawdź to przy następnym praniu!
artykuł promocyjny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS