A A+ A++

Reuters: kraje OPEC+ utrzymają w lutym limit wydobycia ropy

05.01.2021r. 19:23


Grupa OPEC+, uzgodniła, że utrzyma w lutym limit wydobycia ropy, przy czym część członków kartelu nieznacznie go zmniejszy, a Rosja – zwiększy – podaje we wtorek agencja Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji.


Grupa OPEC+, to kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja. We wtorek, po przeciągających się negocjacjach, Arabia Saudyjska zdecydowała się dobrowolnie zmniejszyć wydobycie surowca, podczas gdy Rosja i Kazachstan nieznacznie je zwiększą – poinformowali rozmówcy agencji Reuters.

Według dwóch źródeł Rijad postanowił zmniejszyć wydobycie o ponad 400 tys. baryłek dziennie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Rosja i Kazachstan będą mogły zwiększyć produkcję o – łącznie – 75 tys. baryłek dziennie w lutym i w marcu

Saudyjczycy, którzy są nieformalnymi przywódcami kartelu, nalegali podczas negocjacji na utrzymanie obecnych limitów lub nawet zmniejszenie wydobycia surowca, z obawy o znaczny spadek popytu wywołany drugą falą pandemii. Nadpodaż ropy w takiej sytuacji oznaczałaby spadek jej ceny.

W poniedziałek saudyjski minister energii książę Abdel Aziz ibn Salman powiedział, że grupa OPEC+ musi nadal prowadzić ostrożną politykę w kwestiach dotyczących pułapu produkcji, ponieważ mimo poprawy nastrojów na rynkach, spowodowanej rozpoczęciem kampanii szczepień na Covid-19, popyt na ropę jest słaby, a nowe, zmutowane warianty wirusa mogą spowodować kolejną falę pandemii.

Grupa OPEC+ uzgodniła w grudniu, że od stycznia 2021 roku limit produkcji surowca zostanie podniesiony o 500 tys. baryłek dziennie i wyniesie 7,2 baryłek.

Na początku pandemii OPEC+ ustalił limity produkcji, a następnie przedłużał je lub tylko nieznacznie modyfikował, aby uniknąć kryzysu nadpodaży i podtrzymać spadające ceny ropy.

Według źródeł Reutera państwa OPEC+ będą się spotykać co miesiąc, by modyfikować ewentualnie limity wydobycia, które mają obowiązywać po styczniu.

OPEC+ stara się obecnie prowadzić taką politykę, która zarazem pozwoli podreperować budżety krajów należących do kartelu, dzięki zwiększeniu produkcji, ale nie pozwoli, by opłacalne stało się zwiększenie wydobycia przez producentów w USA – komentuje Reuters.

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie będzie można zaszczepić się na koronawirusa?
Następny artykułLublin. Punkty szczepień przeciw COVID-19. Pełna lista i adresy