Jak najchętniej rodzice z Warszawy nazywali swoje pociechy w 2020 r.? Pierwszą piątkę dziewczęcych i chłopięcych imiona zdradził warszawski urząd.
– Zofia, Julia i Hanna oraz Jan, Franciszek i Antoni to najpopularniejsze imiona, które rodzice z @warszawa nadawali swoim dzieciom w 2020 roku. 4302 – tyle pociech urodziło się o takich imionach. Tuż za podium znaleźli się: Zuzanna i Alicja oraz Aleksander i Stanisław – napisała na twitterze Karolina Gałecka rzecznik prasowy stołecznego urzędu.
Zofia, Julia i Hanna oraz Jan, Franciszek i Antoni to najpopularniejsze imiona, które rodzice z @warszawa nadawali swoim dzieciom w 2020 roku. 4302 – tyle pociech urodziło się o takich imionach. Tuż za podium znaleźli się: Zuzanna i Alicja oraz Aleksander i Stanisław.
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) December 31, 2020
Jak wybory warszawskich rodziców wypadają na tle kraju? Z danych przedstawionych przez ministerstwo cyfryzacji wynika, że w pierwszym półroczu 2020 r. wśród córek królowały Julie (3649 dziewczynek), Zuzanny (3639) oraz Zofie (3588). Tuż poza podium znalazła się Hanna (3364) oraz Maja (3244).
W pierwszych 6. miesiącach ubiegłego roku synów najchętniej nazywano imieniem: Antoni (4037), Jan (3823) oraz Jakub (3614). Aleksander (3541) i Franciszek (3499) znaleźli się kolejno na 4. i 5. miejscu.
Mało popularne imiona
Niektórzy rodzice szukają jednak wśród imion mało popularnych. W pierwszej połowie 2020 r. do takich imion żeńskich należały: Rebeka, Lotta i Soraja, Żywia. Rzadko w tym samym zestawieniu wśród chłopców wybierano m. in. Zbyszka, Zygfryda, Tobiasa, Tymura czy Platona. Resort cyfryzacji nie ujawnia, jakie imiona zostały nadane tylko jednemu dziecku z uwagi na ochronę danych osobowych.
Pamiętajmy, że imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite. Nie może być też zgłoszone w formie zdrobniałej. Dozwolone jest nadawanie nie więcej niż dwóch imion urzędowych. Dziecko można nazwać imieniem obcym bez względu na obywatelstwo i narodowość rodziców. Powinno ono jednak wskazywać na płeć.
Dla prz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS