A A+ A++

Krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii profesor Ewa Helwich przekazała tvn24.pl, że trwają konsultacje dotyczące tego, rodzice których wcześniaków będą mogli być szczepienia w ramach “grupy zero”. – To idzie zaskakująco szybko, jestem zdumiona. W zasadzie udało się to dzisiaj ustalić. Teraz pozostaje tylko kwestia napisania procedury – poinformowała.

Rodzice wcześniaków hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka zostają włączeni do grupy zero szczepień na koronawirusa – poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja ministra to odpowiedź na apel rodziców wcześniaków. W grudniu Fundacja Koalicja dla Wcześniaka zainicjowała petycję do rządzących, w której apelowała o umieszczenie rodziców wcześniaków w tak zwanej grupie zero do szczepień przeciw koronawirusowi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Zgoda ministra zdrowia na włączenie rodziców do “grupy zero” to jednak jedno, a zorganizowanie tego procesu to drugie. Wiceprezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka Elżbieta Brzozowska poinformowała we wtorek, że szczepienia rodziców wcześniaków jeszcze nie ruszyły, ponieważ trwają konsultacje między krajową konsultant w dziedzinie neonatologii a Ministerstwem Zdrowia. Chodziło o to, aby ustalić jasne kryteria dotyczące tego, rodzice których wcześniaków będą mogli być zaszczepieni.

Szczepienia przeciwko COVID-19 – Najważniejsze informacje >>>

Krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii profesor Ewa Helwich poinformowała tvn24.pl o przyśpieszeniu uzgodnień. – To idzie zaskakująco szybko, jestem zdumiona. W zasadzie udało się to dzisiaj ustalić. Teraz pozostaje tylko kwestia napisania procedury, którą będziemy pisać wspólnie z panem profesorem Ryszardem Lauterbachem, prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Umówiliśmy się, że zrobimy to jutro [w środę – red.]. W związku z tym mam nadzieję, że już w czwartek będę mogła wysłać to do ministerstwa, żeby postawić kropkę nad i – powiedziała Helwich.

– Są dwa warunki. Uzgodniliśmy, że będą to rodzice dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Drugi warunek dotyczy tego, że te dzieci spędzą na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka dłuższy okres czasu. Chcemy zaproponować, żeby to było nie mniej niż miesiąc – poinformowała.

Być może szczepienia rodziców wcześniaków, o których mowa będzie w wytycznych, rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. – Z jednym zastrzeżeniem – skierowanie na szczepienie dla rodziców będzie wystawiał ten szpital, w którym dziecko się urodziło – dodała. Według jej informacji w niektórych placówkach dyrektorzy szpitali nie zgadzają się, aby ktoś był szczepiony wcześniej niż personel medyczny danego szpitala. – Dlatego te szczepienia rodziców zaczną się dopiero wtedy, kiedy zostaną zaszczepieni medycy – tłumaczyła profesor Helwich.

“Grupa zero” i kolejne etapy szczepień

Proces organizacji szczepień został określony w Narodowej Strategii Szczepień. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Szczepionkę przyjęli wtedy pracownicy szpitali, pierwsi byli medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Jako pierwsi szczepionkę przyjmują – w ramach “grupy zero” – pracownicy sektora ochrony zdrowia (między innymi lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

“Etap I”. Szczepieni będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele.

“Etap II”. Szczepieni będą: ludzie poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie szczepione będą też osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

“Etap III”. Szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Autor:mjzmtom

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNFZ zaleca wznowienie realizacji zabiegów planowych
Następny artykułTransport międzynarodowy Polska Słowacja oraz krajowy i spedycja